Įrašai

Vilniaus lopšelis-darželis „Gilužis“

 

Vilniaus lopšelis-darželis „Gilužis“



Rugsėjo 6-7 dienomis Tarptautinė raštingumo diena buvo išradingai paminėta įvairiose Vilniaus lopšelio-darželio „Gilužis“ grupėse.

 

Kėdainių r. Pelėdnagių mokykla-darželis „Dobiliukas“

 

Kas rytą – po naują pasaką

 

Kėdainių rajono Pelėdnagių mokyklos-darželio „Dobiliukas“ 2 klasės mokiniai taip pat prisijungė prie iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“. Jau nuo rugsėjo 3 dienos mokytoja Laima Ilevičienė kasdien rengė skaitymo balsu valandėles. Jose pasakas skaitė ne tik patys mokiniai, mokytoja, bet ir į klasę atkeliavę mokinių tėveliai. Kas rytą pasiklausius pasakaitės vaikai dar ilgai aptarinėdavo pasakų herojus, diskutuodavo ir ieškodavo knygelės, kurią skaitys kitą dieną. Atrodo skaitome neseniai, tačiau tai jau tapo klasės tradicija, kiekvieną rytą pradėti pasakėle. Moksleiviai taip pat dalyvauja leidyklos „Alma littera“ akcijoje „Augu skaitydamas“. Dar pavasarį Knygų medžių plakatuose pradėjo klijuoti medžio lapelius su perskaitytų knygų pavadinimais.

 

Tarptautinio raštingumoi dieną, pasiklausę pasakėlių mokiniai gamino saulutę, kaip gėrio, draugystės ir taikos simbolį, rašė rašinėlius, piešė žodį „Taika“, rašė gražiausias raides.

Kauno vaikų darželis „Raudonkepuraitė"

 

Meilė pasauliui

 

Kauno vaikų darželio „Raudonkepuraitė“ pedagogai ir vaikai noriai priėmė kvietimą paminėti Tarptautinę raštingumo dieną. Ikimokyklinių ir priešmokyklinės grupių ugdytiniams svarbus žodis Taika.

 

3–4 m. vaikams draugystė yra taikos simbolis. Mažieji taikius santykius išreiškė apsikabinimu, susikabinimu rankomis. Urtė (3m.) sakė: „Visos rankytės draugauja. Ir mano rankytė turi draugų...“Vaikams kilo mintis spalvinti delniukus, juos sujungti.

 

4-5 m. vaikams auklėtoja skaitė Kęstučio Kasparavičiaus eilėraštį „Ginčas“, jį aptarė. Pagrindinis klausimas: „Kaip jautiesi, kai aplinkui vyksta ginčai, pykstamasi?“. Ugdytiniai siūlė idėjas taikai palaikyti: „Galima nusišypsoti, apkabinti. Labai, labai
myli ir atleidi viską, kaip mama“ ( Liepa 4,5m.). „Žmonės kariauja tie, kurie negalvoja, o pyksta.“(Jokūbas 4m.). „Reikia mylėti visą žemę...“ ( Ieva 4,5m.). Kilo mintis pagaminti žemės rutulį lipinant plastiliną, kopijuoti žodžius ŽEMĖ, TAIKA.

 

5–6 m.vaikams didžiausią įspūdį paliko auklėtojos padainuota daina „Aš noriu“ (pop grupės „Saulės vaikai“ diskas). Ugdytiniai ypač žavėjosi dainos priedainiu:

 

Aš noriu, kad pievose visad žydėtų gėlės,

Žaistų vaikai kiemuose.

Juoktųsi mamos, šypsotųsi tėčiai

Ir žemėje būtų Taika.


Vaikams kilo šios mintys: „Kai mamos ir tėčiai šypsosi, tai vaikučiai būna laimingi ir gerai auga.“ (Emilija 5m.). „Kai žydi gėlės, visi būna laimingi ir labai gražu būna.“ (Paula 5m.). „Taika būna, kai žmonės draugauja, padeda kitiems, nekovoja.“ (Jokūbas 5m.). Vaikai tapė žemę, ją puošė gėlėmis, piešė save šalia.

 

6–7 m. vaikai diskutavo, ką reiškia žodis TAIKA. Ugdytiniai suvokė, kad tai:

• kai žmogus gerai jaučiasi, būna linksmas, laimingas, aplinkui jį supa geri žmonės;

• vyrauja draugystė, susitaikymas;

• pasaulis tada labai gražus; • būname geri.

 

Priešmokyklinukai piešė taikos pilį, liūto ir tigrės, žirafos ir bezdžionės draugystę, saulę, šildančią jų širdis ir t.t. Savo piešinių elementus iškirpę, vaikai kartu sukūrė pasaką, pavadinimu „Meilė pasaulyje“: Baigiamajame renginyje visi drauge pasidžiaugėme kūrybiniais darbais, pasiklausėme dainelės „Aš noriu“, priešmokyklinės grupės ugdytinių sukurtos pasakos.

 

Raštingumo diena vaikų darželyje „Raudonkepuraitė“ paskatino ugdytinius pamąstyti apie taiką, gėrį, meilę, sužadino norą nesipykti, draugauti tarpusavyje. Ugdytinių mintis užrašė ir vaikus kūrybai skatino šie pedagogai: priešmokyklinio ugdymo pedagogė Danguolė Simanauskienė, auklėtoja metodininkė Edita Povilaikienė, vyresniosios auklėtojos Gitana Balčiuvienė ir Ingrida Matusevičienė.

Kauno vaikų darželis „Vaivorykštė“

 

Savo mintimis, pamąstymais apie taiką, raštingumą, piešiniais dalijasi priešmokyklinio ugdymo grupių „Žvaigždelė“ (auklėtoja Audronė Rekašienė) ir „Debesėlis“ (auklėtoja Dalia Dambrauskienė) ugdytiniai. Piešinius nupiešė ir užrašė Gabija Grabažiūtė, Dainius Dobrovolskis.

 

 

 

Šiaulių jaunimo mokykla ir lopšelis-darželis „Gintarėlis“

 

Pasakų skaitymas suartino mokinius ir darželinukus

Puikią idėją paminėti Tarptautinę raštingumo dieną panoro įgyvendinti Šiaulių jaunimo mokyklos lituanistė Edita Čerapienė. Bendradarbiauti sutiko Šiaulių miesto lopšelio-darželio „Gintarėlis" „Ežiukų“ grupės auklėtoja Regina Misiūnienė. Vieną saulėtą rugsėjo popietę Šiaulių jaunimo mokyklos aštuntokas Rokas Simonenko darželiečiams skaitė pasaką „Kalnas, upelis ir slėnis“. Tai pasakojimas apie taikius santykius. Patirtą abipusį džiaugsmą žodžiais negalima išreikšti: darželinukams buvo neįprasta, kad pasaką skaito vaikinukas, galintis būti jų vyresniuoju broliu, o Roką maloniai trikdė suklusę mažyliai, su nuostaba žvelgiantys į jį. Šis darželinukų ir paauglio susitikimas buvo toks sklandus, jog nuspręsta dar ne kartą atvykti į darželį skaityti pasakų. Nuo šiol ir mokykla, ir darželis turės naują tradiciją – pasakų skaitymą.

Panevėžio lopšelis-darželis „Rūta“

 

Auklėtojos skaitė darželinukams ir ragino tėvelius skaityti pasakas

 

Panevėžio lopšelio-darželio „Rūta“ pedagogus labai sudomino iniciatyva „Visa Lietuva skaito vaikams“, todėl jie ir direktorė Regina Mikalauskienė apsidžiaugė gavę siūlymą prisijungti. Šiame kompiuterių, IPod‘ų amžiuje, vaikams labai trūksta gyvo žodžio: tėveliai dažniausiai dirba ir visuomet skuba, močiutės ir seneliai taip pat dar dirba. Vaikai paliekami bendrauti su televizoriumi ir kompiuteriu.

 

Tarptautinę raštingumo dieną mūsų lopšelyje-darželyje paminėjo visi – nuo dvimečių lopšelinukų iki šešiamečių priešmokyklinukų. Rytą atėję į grupes, vaikai rado daug knygų ir jiems pasidarė įdomu, ką su jomis veiks, kodėl jos čia. Auklėtojos su ugdytiniais kalbėjo apie tai, kuo naudingos yra knygos, kodėl reikia mokėti rašyti ir skaityti, kodėl gerai, kad pas mus nėra karo. Mažieji vaikučiai vaidino trumpus pasakojimus, tai ką girdėjo pavaizdavo piešiniuose. Tėvų susirinkimų metu paskatinome ir tėvelius vaikams bent jau prieš miegą paskaityti pasaką (o ne duoti paklausyti kompaktinę plokštelę).

Jonavos r. Panoterių Petro Vaičiūno pagrindinė mokykla

 

Panoteriuose – raštingiausio moksleivio rinkimai

 

Jonavos rajono Panoterių Petro Vaičiūno pagrindinės mokyklos 1–10 kl. mokiniai prisijungė prie iniciatyvos paminėti rugsėjo 8d. – Tarptautinę raštingumo dieną.

 

2012 m. rugsėjo 7 d. mokykloje buvo organizuoti trys renginiai. Pirmos pamokos pradžioje vyko „Literatūriniai skaitymai -2012“. Mokytojai mokiniams skaitė grožinių kūrinių ištraukas taikos tema, vedė pokalbius ir diskusijas.

 

2–10 kl. mokinai dalyvavo konkurse „Raštingiausio mokinio rinkimai-2012“. Buvo rašomas diktantas. Raštingiausio mokinio titulą pelnė net 17 mokinių: 8 pradinukai ir 9 mokiniai, besimokantys 5–10 klasėse. Nugalėtojai buvo apdovanoti padėkos raštais.

 

Per ilgąją pertrauką mokiniai dalyvavo akcijoje „Gyvenkime draugiškai ir taikiai“ – piešė savo rankas ir ant jų užrašė palinkėjimus draugui, Lietuvai ir viso pasaulio žmonėms. Po to visi rankas pakabino ant mokyklos sienos, prie įėjimo.

 

Tarptautinio raštingumo dienos renginius organizavo lietuvių kalbos mokytoja Audronė Žagunienė ir bibliotekininkė, socialinė pedagogė Rasa Kilijonaitė

Visagino „Verdenės“ gimnazija

 

Pirmokai sužinojo, kodėl reikia mokytis

 

Minint Tarptautinę raštingumo dieną, rugsėjo 3 – 7 dienomis pradinių klasių mokytoja metodininkė Aliona Popova 1 b klasės mokiniams organizavo skaitymo balsu valandėles. Jau pirmą mokslo metų dieną mokiniams buvo aiškinama, kodėl reikia mokytis, kuo raštingas žmogus stipresnis už kitus. Mokiniai klausėsi Anzelmo Matučio eilėraščio „Tuoj rytoj“, Eduardo Mieželaičio eiliuotos pasakos „Zuikis puikis“, Vytės Nemunėlio pasakaitės „Meškiukas Rudnosiukas“, vokiečių rašytojos Irinos Korchunow knygos „Vavušeliai su žaliais plaukais“ ištraukų. Vaikai aktyviai dalyvavo pokalbiuose, dalindamiesi mintimis apie knygų veikėjus. Pirmokėliai pasakojo, kad jei atskristų pelėdžiukai, jiems padėtų skaityti, skaičiuoti, žaisti kamuoliu, piešti, bėgioti. Džiaugėsi zuikiu puikiu, kuriam viskas puikiai sekėsi , kai tesėjo duotą žodį – „nesimokęs jis nešoks“. O jei nori būti geras, gražiai su mokytoja kalbėti ir užaugti didelis, tai reikėtų susidraugauti su meškiuku Rudnosiuku, kuris:

 

Tai pradėjo Rudnosiukas

Į mokyklą bėgt kasryt,

Su kitais draugais meškiukais

ABC rimtai skaityti.

 

Mokiniai sužinojo, kad skaitymas yra aktualus ir rašytojos išgalvotoms būtybėms. Susipažinę su žaliaplaukių vavušelių šeima, vaikai žavėjosi vavušelių senele, kuri buvo įsitikinusi, kad ir buriant reikia mokėti skaityti. Kitaip galima susilaukti visokiausių nemalonumų. Bet pirmokėlius labiausiai nustebino mergaitė Višelė, kuri per vieną vienintelę naktį išmoko skaityti ir, pasinaudojusi burtų knygą, išgelbėjo savo šeimą. Mokinukai lankėsi gimnazijos bibliotekoje, kur darbuotojos padėjo susipažinti su ten esančiomis knygomis, mokė, kaip pasirinkti ir skaityti knygas. Vaikai apžiūrėjo knygutes lentynose, dalinosi mintimis apie savo mėgstamiausią knygą. Klasėje buvo surengta vaikų knygelių parodėlė.

 

Šios dienos pirmokams, tik pradedantiems žengti žinių keliu, skaitymo balsu valandėlės atvėrė nepaprastai turtingą knygų pasaulį, po kurį keliaudami jie pažins, tobulės, matys kitus, mokysis taikiai gyventi, taps jautresni ir geresni. Kaip teigė L. Vainikonis : „Gyvenime gali padėti ne tiek draugai, kiek knygų teigiami herojai“.

Vilniaus Jono Laužiko bendrojo lavinimo konsultacinis centras


Draugaukime taikiai

 

Vilniaus Jono Laužiko bendrojo lavinimo konsultacinio centro mokytojai, minėdami Tarptautinę raštingumo dieną pirmąją rugsėjo savaitę pakvietė vaikus į renginį „Draugaukime taikiai“. Vaikams buvo skaitomas Petro Cvirkos apsakymas „Vaikų karas“. 1–4 klasių mokiniai aiškinosi, piešė žodį „Taika“, jį spalvino pačiomis įvairiausiomis ir gražiausiomis spalvomis. Šį žodį vaikai rašė lietuvių, rusų, lenkų ir kitomis kalbomis. 5–8 klasių mokiniai diskutavo, kas yra taika, kur ir kokia ji turi būti, kūrė karo ir taikos sinonimus. Mokiniai padarė išvadą, kad taikiai privalo sugyventi ne tik pasaulio šalys, bet ir draugai, šeimos nariai, net ir gyvūnai. Renginį inicijavo mokytojos: Ramunė Stanevičienė, Giedrė Kučauskaitė, Kristina Ivanova ir Violeta Strimaitytė

Kauno lopšelis-darželis „Rokutis“

Kauno lopšelio-darželio „Rokutis“ ugdytiniai, tėveliai ir auklėtojos aktyviai įsijungė į iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams ir paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Skaitymuose balsu dalyvavo: „Nykštukų“ grupės ugdytiniai ir tėveliai su auklėtoja Dalia Šimkaitiene, „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai ir tėveliai su auklėtoja Rene Astrauskiene, „Bitučių“ grupės ugdytiniai su auklėtojomis Daiva Stanioniene ir Renata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Klaipėdos r. Vėžaičių lopšelis-darželis

 

Tėvelių apklausa, pedagogių popietė ir skaitymai vaikams

 

Klaipėdos r. Vėžaičių lopšelio-darželio vaikai ir auklėtojos entuziastingai įsijungė į Tarptautinės raštingumo dienos minėjimą. Auklėtojoms gimė idėja surengti tėvelių apklausą „Ar skaito ir kokias knygas tėvai skaito savo vaikams“, pedagogių popietę „Prie kavos puodelio su knyga“ ir skaityti knygas balsu savo ugdytiniams.

 

Apklausoje dalyvavo 55 tėveliai. Džiugu, kad 43 šeimų gyvenime kas dieną yra knyga, 7 šeimos skaito kartu su priešmokyklinio amžiaus vaikais, bet liūdna, kad net 12-oje šeimų knygos yra skaitomos retai arba neskaitomos visai. Mėgstamiausios – lietuvių liaudies, gražiausios pasaulio pasakos bei populiari šiuolaikinė grožinė literatūra.

 

Grupėse auklėtojos su vaikais skaitė įvairaus turinio knygeles, pasakėles („Raudonkepuraitė“, „Pagrandukas“, „Strazdas ir lapė“ir kt.), skatinančias draugiškumą, pagalbą vienas kitam, užuojautą silpnesniam. Priešmokyklinės grupės vaikai vieni kitiems skaitė iš namų atsineštas knygeles.

 

Knygų skaitymas ir klausymas ugdo svarbiausius augančio žmogaus įgūdžius: mokėjimą klausytis, koncentruoti dėmesį, lavina vaizduotę, atmintį, turtina žodyną. Įvairaus turinio knygos – nepamainomas auklėtojų pagalbininkės gvildenant gyvenimiškas problemas. Auklėtojos darželinukus mokė, kad knygos – vaikų draugai ir didžiulis žinių lobynas.

 

Į popietę „Prie kavos puodelio su knyga“ susirinkusios pedagogės skaitė savo mėgiamų knygų ištraukas. Skambėjo Janinos Matevičienės bei Juozo Erlicko poezija, gilios Antonny de Mello mintys. Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis Princas“ privertė susimąstyti apie tuos, kuriuos prisijaukiname ir kaip su jais elgiamės. Pasipūtusi Pelytė iš pasakų knygos sužadino įvairius jausmus, o turininga ištrauka apie Vilnių leido dar kartą žvilgterėti į šio didingo miesto istoriją. Knygų įvairovė leido mums dar kartą suprasti, kokios skirtingos mes esame. Juk knygas žmonės renkasi pagal savo pomėgius, sielos būseną. Knyga – tai sielos atspindys...

 

Auklėtoja Nijolė Grimalienė rašo: „Projektas paskatino skaityti, susiburti, bendrauti, dalytis...Praturtėjome mes bei mūsų auklėtiniai. Dėkojame organizatoriams už puikią idėją“.

Marijampolės sav. Šventragio vaikų darželis

 

Svarbiausia – taika tėvelio su mamyte

 

"Kada nors knygos atėjimas pas žmogų bus prilygintas dieviškosios ugnies pagrobimui – nes kuo gi mes ginamės nuo tamsos ir smurto žvėrių, jei ne knyga, kuo šildom sugrubusią sielą, kieno, jei ne knygos šviesa mus vedė ir veda pasaulio ir pačių širdies labirintais". (Justinas Marcinkevičius)

 

Įkvėpta šių žodžių, Marijampolės savivaldybės Šventragio vaikų darželio auklėtoja Virginija Pajaujienė su savo auklėtiniais rugsėjo 8 dieną paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Mažame darželyje yra tik viena grupė, kurią lanko 2–6 metų amžiaus vaikai. Auklėtoja skaitymo valandėlės metu vaikams skaitė balsu J. Marcinkevičiaus poemą „Grybų karas“.

 

Po skaitymo vyresnieji ugdytiniai diskutavo, kad žodis Taika – tai taika ir darželyje su draugais, ir namuose su savo artimaisiais, bet svarbiausia tėvelio su mamyte. Diskusijos metu klausydamiesi vyresniųjų grupės draugų mažieji spalvotais pieštukais puošė raideles AKIAT, iš kurių visi kartu sudėjo žodį TAIKA.

 

Šia valandėle auklėtoja siekė parodyti, kad didžiausi taikos ambasadoriai yra vaikai, tik suaugusieji juos išmoko pykčio.

Vilniaus r. Buivydiškių pradinė mokykla

 

Skaitymo rytmečiai, popietės ir ... valandėlė medyje

 

 

Visą savaitę Buivydiškių pradinėje mokykloje šurmuliavo knygomis nešini mokiniai ir tėveliai. Mokytoja Jūratė Masiulienė pasidalino skaitymo valandėlių įspūdžiais.

 

Priešmokyklinėje grupėje buvo skaitomas pasakojimas „Matas ir Amadu“ – apie tai, kad mes visi gyvename toje pačioje planetoje, kur turtingesnieji padeda neturtingiesiems. „Kalbėjome apie juodaodžio berniuko Amadu ir baltaodžio berniuko Mato draugystę, taiką ir pagalbą pasaulyje“ – pasakoja grupės pedagogė Aliona. Vaikučiai piešė berniukus, mokėsi rašyti žodį „taika“, sukūrė mokyklą puošiantį plakatą „Taika“.

 

Jauniausiems mokyklos ugdytiniams III klasės mokiniai dovanojo skaitymo rytmetį. O Ryto rato metu mokinių tėveliai pažadindavo net ir kiečiausią miegalį.

 

2a klasės mokiniai organizavo skaitymus gamtoje „Linksmai ir draugiškai“. Kartu su Linksmąja Pepe Ilgakojine mokiniai smagiai praleido popietę ir pasidalino mintimis apie tai, jog draugystės ir bendradarbiavimo dėka gyvename taikoje. 2b klasės mokiniai įsigudrino skaitymo valandėlę sutikti medyje. Užsikabaroję ant šakų vieni kitiems dovanojo pokštų kraitelę „Gyvenkime draugiškai“. I klasės mokiniai sulaukė nuotaikingo knygos „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“ pristatymo su užduotimi – padėti Kakei Makei susigrąžinti ausytes.

 

„Kartą, mergaitės ausys, supratusios, jog yra nereikalingos ėmė ir nušokavo pro laukujas duris... Kakei Makei teko jų ieškoti tarp debesų, po vandeniu, Zoologijos sode... bet viskas buvo veltui, kol Ji suprato – ausytės sugrįš, kai Ji visų atsiprašys.“

Vilkaviškio r. Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokykla

Vilkaviškio rajono Giedrių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos mokytoja Vilija Lazauskaitė inicijavo skaitymo balsu valandėlę. Jos metu 9 klasės mokiniai klausėsi balsu skaitomo teksto apie Pasaulio paveldą ir Lietuvą, diskutavo apie galimybę išsaugoti tai, kas sukurta žmonijos, apie taikaus konfliktų reguliavimo būtinumą. Devintokai pradeda mokytis literatūros susipažindami su Antika, todėl kartu su mokytoja jie peržvelgė žmonijos istoriją kaip nesibaigiančių karų ir konfliktų virtinę, svarstė, kokią įtaką pasaulio, valstybės likimui gali padaryti tikrai raštingi, išmanantys lyderiai ir eiliniai piliečiai. Aptarėme, kaip pakito raštingumo sąvoka nuo raštijos atsiradimo. Valandėlė baigėsi refleksija, kurios metu mokiniai išsakė patirtus įspūdžius, užrašė, kad jiems TAIKA – tai MEILĖ, TĖVAI, LAISVĖ, DŽIAUGSMAS, KŪRYBA...

Kaišiadorių r. Antakalnio pagrindinė mokykla

 

Vyresnieji skaitė mažiausiems

 

Kaišiadorių rajono Antakalnio pagrindinėje mokykloje rugsėjo 3–8 dienomis vyko skaitymo balsu valandėlės. Mokiniai kartu su mokytojomis Janina Ignatavičiene ir Irena Zelenkauskiene lankėsi bibliotekoje, skaitė ir aptarinėjo pasakas, aiškinosi, ką reiškia žodis „taika“. Lietuvių kalbos mokytoja organizavo temines pamokas. 5-6 klasių mokiniai kalbėjo apie mėgstamiausias knygas bei kūrė iliustracijas.

 

Patiems mažiausiems mokyklos ugdytiniams balsu skaitė šeštos klasės mokinė Kotryna-Marija Šeputytė, o pirmos klasės mokiniams – penktokė Vita Saganavičiūtė. Vėliau smagu buvo kartu aptarti skaitytus tekstus ir džiaugtis sukurtomis iliustracijomis.

Vilniaus m. lopšelis-darželis „Nykštukas“

 

 

Vilniaus m. „Nykštuko“ lopšelyje-darželyje priešmokyklinukų „Kodėlčiukų“ grupėje (auklėtoja Jūratė Motiejūnienė) yra tradicija „Skaitymas prieš miegą“. Auklėtojos skaito vaikams garsiai, po miego vaikai varto knygeles, prisimena skaitytą jų tekstą. Būna dienų, kai vaikai neišklauso visos knygelės –užmiega. Po miego varto nebaigtą skaityti pasaką. Knygelė nori, kad ji būtų perskaityta iki galo. Pradedantiems skaityti vaikams siūloma patiems paskaityti knygeles savo draugams ar žiūrint į paveikslėlius patiems pabaigti pasaką.

 

Tarptautinę raštingumo dieną auklėtojos su vaikais vartė knygelę „Darbeliai iš popieriaus“, išmoko lankstyti balandį iš popieriaus. Paaiškinome jo prasmę pasaulyje. Grupės vaikams taika asocijuojasi su draugyste. Todėl vaikams auklėtojos pasiūlė kurti istorijas apie draugus. Jas pasakoti ir nupiešti savo draugus. Kai vaikai mato, girdi garsiai skaitančias auklėtojas, patys nori sužinoti koks malonumas yra skaitymas. Prie „Kodėlčiukų“ prisijungė ir kita priešmokyklinukų „Pokštukų “grupė (auklėtoja Sigita Laurinavičienė). Jie bandė dėlioti iš raidėlių žodį „Taika“, aiškinosi jo prasmę, lankstė balandžius.

Vilniaus karaliaus Mindaugo vidurinė mokykla

 

Raštingumo dieną paminėjo pradinukai

 

Skaitymo balsu akcija vyko 1–4 klasėse. Mokytojai skaitė tekstus, po to juos aptarė su mokiniais. Mokiniai piešė tai, ką jie girdėjo, kaip suprato skaitomą tekstą. Renginio pabaigoje mokiniai ir mokytojos išėjo į mokyklos kiemą ir sudėliojome žodį TAIKA.

Birštono vaikų lopšelis-darželis „Vyturėlis“

 

Birštoniečiai rašė laiškus pasaulio vaikams

 

Kiekvieną dieną vaikai savo aplinkoje mato, liečia raidžių ,skaičių vaizdinius.Atrastu nauju ženklu jie džiaugiasi, domisi. Tarptautinė raštingumo diena Borštono vaikų lopšelio-darželio „Vyturėlis“ „Bitučių“ grupės (auklėtoja-metodininkė Rosita Ulinskienė) vaikams buvo kiek neįprasta – šalia lietuviškų raidžių jie rado kinietiškų, japoniškų, tailandietiškų hieroglifų. Europos žemėlapyje vaikai su auklėtojų pagalba surado šias šalis. Vaikai nusprendė kopijuoti šiuos ženklus, „rašyti laiškus“ pasaulio vaikams. Parašę laiškus, skaitėme: „Aš noriu, kad viso pasaulio vaikai mokėtų skaityti ir rašyt“ (Gustas); „kad vaikai pasaulyje nebadautų“ (Benas). Po to vartėme žurnalą „Green‘as“, vaikai susidomėjo Balio saloje atidaryta mokykla. „Kad tik ten netrūktų mokytojų, kurie mokins Afrikos vaikus skaityti“ – dalijosi mintimis Agnė.

Vilniaus r. Buivydiškių vaikų darželis

 

Mažieji mokėsi rašyti žodį TAIKA

 

Vilniaus r. Buivydiškių vaikų darželyje „Drugelių“ grupės vaikai, kartu su auklėtoja Lina Nikalajeviene, paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Visą savaitę vaikučiai iš namų į grupę nešėsi knygeles TAIKOS tema. Padėti jas išrinkti buvo įpareigoti ir tėveliai. Užsiėmimų rate metu buvo skaitomos knygelės, diskutuojama, ką reiškia žodis TAIKA, RAŠTINGUMAS; ką reikia daryti, kad vaikučiai mūsų grupėje ir žmonės pasaulyje taikiai gyventų...Vaikai išsakė tokias mintis apie taiką: „Kai susipyksta – KARAS, kai susitaiko – TAIKA.“ Robertas (5 m.); „Kai skraido paukšteliai“ Valerija (4,5 m.).

 

Entuziastingai vaikučiai gamino TAIKOS plakatą. Rašydami žodžius patyrė daug džiaugsmo. Kas mokėjo, kas nemokėjo – visi bandė rašyti žodį „TAIKA“.

Vilniaus r. Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos vidurinė mokykla

 

Juodšilių penktokai sudarė taikos sutartį

 

Rugsėjo 7 dieną Vilniaus r. Juodšilių šv. U. Leduchovskos vidurinė mokykla minėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Minėjimą organizavo lietuvių kalbos mokytoja Ana Atkinskaja pamokos, kurioje dalyvavo penktokai metu. Pamokos pradžioje mokiniai diskutavo raštingumo ir taikos tema. Po to lentoje ir sąsiuviniuose, taikydami minčių žemėlapio metodą, užrašė žodžius, kurie mokiniams asocijavosi su „taika“. Tada mokytoja skaitė Algirdo Pociaus apsakymą „Du gaidžiai“, mokiniai atsakinėjo į mokytojos klausimus. Pamokos pabaigoje vaikai atliko kūrybinį darbą – sudarė penktokų taikos sutartį. Klasėje yra daug naujokų, todėl mokiniai pasižadėjo gyventi taikiai, nesipykti, gerbti vienas kitą bei vienas kitam padėti. Visi mokiniai patvirtino pasižadėjimą savo parašu.

Panevėžio r. Velžio vaikų lopšelis-darželis

Darželinukai kalbėjo apie susitaikymą

 

Rugsėjo 3–7 dienomis Velžio vaikų lopšelyje-darželyje, siekiant prisijungti prie Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Mažojo Princo fondo kvietimo aktyviai paminėti Tarptautinę raštingumo dieną, buvo inicijuojamos skaitymo balsu valandėlės, kurių metu buvo skaitomi kūrinėliai taikos tema.

 

Vaikai klausėsi auklėtojų skaitomų kūrinėlių, kalbėjo apie gėrį ir blogį, taikos svarbą. Vaikai reiškė mintis, kaip jie supranta žodį „taika” ir piešdami perteikė savo emocijas. „Pelėdžiukų“ grupės (6-7 m.) vaikai klausėsi Edith Schreiber-Wicke, Carola Holland kūrinio „Varniukas, kuris buvo kitoks“ bei susitiko su pieštuku Smalsiuku, kuriam pasakojo, kaip jie supranta žodį „taika”. Vaikų manymu tai: „jei nesipeša vieni su kitais, tai ir yra taika“, „taika tai susitaikymas“. Po to vaikai pakvietė pieštuką Smalsiuką į kiemelį ir iš akmenėlių sudėliojo žodį „taika“.

„Nykštukų“ grupės (4–5 m.) vaikai klausėsi Anzelmo Matučio eilėraščio „Tau, vaikuti, dovanoju“ bei piešė tai, kas jiems sukėlė geras emocijas: geriausią draugą, besišypsančią, šilumą dovanojančią saulytę, savo namus. „Drugelių“ grupės (3-4 m. amž.) vaikai klausėsi Kosto Kubilinsko pasakos „Katinėlis ir gaidelis“ bei džiaugėsi, kad pasakos veikėjai sugebėjo susitaikyti.

Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinė mokykla

 

Kėdainių pedagogai skatina tėvelius skaityti vaikams

 

Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos bendruomenė gerai supranta, kad skaitymas – pagrindinė priemonė siekiant žinių, todėl mokslo metų pradžioje pradinių klasių mokytojai, kalbėdamiesi su mokinių tėvais, paragino juos pradėti skaityti savo vaikams. Ir nesvarbu, jei vaikas jau pats moka skaityti. Svarbiausia – bendravimas su vaiku. Literatūrinė kalba yra žymiai turtingesnė negu šnekamoji, girdima vaiko aplinkoje. Skaitymas ir perskaitytų tekstų analizavimas padeda pažinti pasaulį, save, žmones, jų elgesį, bendravimo normas, įvairias iškylančias problemas bei jų sprendimo būdus.

 

Mokytojos Gitana Juškienė ir Ilona Banevičienė pirmąją mokslo metų pradžios savaitę kasdien savo pirmokėliams skaitė po vieną pasakėlę iš knygutės „10 pasakėlių mažiesiems“, perskaityti tekstai buvo aptariami, vaikai piešė tai, kas labiausiai jiems patiko.

Vyresnieji mokiniai klasės valandėlių metu, per lietuvių kalbos pamokas įvairiomis priemonėmis reklamavo ir pristatė per vasarą perskaitytas knygas, jas rekomendavo kitiems.

 

Mokyklos mokinių tėveliai skatinami kuo daugiau skaityti vaikams, o mokykla prisideda prie moksleivių kalbinių įgūdžių lavinimo, kasdien prisiliečiant prie knygos, kai mokytojas balsu skaito mokiniams.

 

Skaitymą balsu Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinėje mokykloje inicijuoja bibliotekininkė Genovaitė Noreikienė.

Šiaulių r. Kuršėnų Stasio Anglickio mokykla

 

Lietuvių kalbos mokytojos Alinos Šimkevičienės laiškas

 

Džiugu, kad Jūsų iniciatyva atkreipia dėmesį į skaitymą balsu (yra manančių, kad skaitymas balsu per pamokas – jau atgyvenęs pedagoginis metodas). Manau, kad vaikams, dabar mažiau skaitantiems, taip sudaroma puiki galimybė susidomėti literatūra. Rugsėjo pirmoji savaitė dėkinga mokyklose per lietuvių kalbos pamokas padiskutuoti, apmąstyti kalbos, rašto, skaitymo, taikos reikšmę. Norėčiau pasidžiaugti ir pasidalinti savo mokinių minčių „perliukais“, kuriuos atradau vesdama pamokas rugsėjo pirmąją savaitę ir pristatydama vaikams tarptautinę raštingumo dieną.

 

6-7 klasių mokinių mintys apie kalbą, raštą, skaitymą, taiką

 

„Kalba mums reikalinga tam, kad galėtume pažinti žmogų, kuris yra šalia mūsų“ (Laura Šiaučiūnaitė, 6a kl.).

 

„Žmonės, būdami išsilavinę, mokėdami rašyti, skaityti ir bendrauti, gali sukelti karą. Tačiau Kalba yra priemonė, galinti karą paversti taika, sustabdyti beprasmes žmonių mirtis. Žmonės turi kalbėtis ir susikalbėti“ (Monika Kiriejėvaitė, 7b kl.).

 

„Kalba – kaip mūsų duona kasdieninė. Kai yra – nejaučiam, kai prarandam – suprantam, kuo ji svarbi“ (Smiltė Janulytė, 6a kl.).

 

„Be kalbos žmonės nieko nežinotų vienas apie kitą: kas jis yra, koks yra, ką jaučia, mąsto“ (Vaiva Radzvilavičiūtė, 7b kl.).

 

„Mokėjimas skaityti šiuolaikiniam žmogui yra vienas iš svarbiausių bendravimo įrankių. Mes galim susisiekti su bet kokios šalies gyventoju ir perteikti jam žinią. Svarbiausia, kad žmonių perduodamos žinios būtų taikingos“ (Goda Šimkevičiūtė, 6c kl.).

 

„Dėkojame tiems didvyriams, kurie mums gimtąją kalbą išsaugojo iki šių dienų. Mes irgi turime savo laiko pavojų. Reikia ir mums saugoti kalbą dėl būsimų savo vaikų“ (Iveta Jokubauskaitė, 6c kl.).

 

„Be kalbos žmonija nejudėtų į priekį, tiesiog ji nedarytų pažangos“ (Laurynas Pikelis, 6c kl.).

 

„Kalba, raštas, skaitymas – tai žmogaus istorijos dalis. Taika – tai gėris, kalba – sugebėjimas bendrauti, raštas – tai ištisa raidžių galerija, po kurią mes kasdien mokykloje vaikštom“ (Kornelijus Jakas, 7b kl.).

 

„Žemė be žmonių kalbos? Neįsivaizduoju. Būtų visur tylu, nuobodu, planeta atrodytų kaip mirusi...“ (Markas Samoška, 6a kl.).

 

„Jei nebūtų kalbos, rašto, jei žmonės nemokėtų skaityti, tai jie negalėtų susitarti ir žemėje nebūtų taikos“ (Viktorija Milieškaitė, 6c kl.).

 

„Kalba man reiškia galimybę bendrauti. Be kalbos pasaulis atrodytų pilnas tylinčių „padarų“. „Padarų“ todėl, kad, jei mes nebendrautume, tai tiesiog egzistuotume, o ne gyventume“ (Kornelijus Ručinskas, 6c kl.).

Mažeikių Senamiesčio pagrindinė mokykla

 

Šių metų rugsėjo 7 dieną Mažeikių Senamiesčio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytojai pakvietė 1–8 klasių mokinius skaitymo balsu valandėlei taikos tema. Renginys vyko įvairiose mokyklos erdvėse: skaitykloje, klasėse, fojė. Vyresnieji mokiniai patys rinkosi tekstus ir juos skaitė balsu bendraamžiams bei jaunesniems mokiniams. Aktyvus klausymasis paskatino vaikus dalyvauti diskusijose ir piešti taikos tema. Mokiniai suprato, kad raštingumas – tai kiekvieno žmogaus teisė, kuri leidžia pajusti laisvę, pažinti aplinką ir taikos svarbą kasdienybėje bendraujant tarpusavyje.

Klaipėdos Salio Šemerio suaugusiųjų mokykla

 

Apie taiką skaitė ir diskutavo kurtieji mokiniai

 

Klaipėdos Salio Šemerio suaugusiųjų gimnazijos 12 C klasėje mokosi kurtieji mokiniai. Nuolat dalyvaujame įvairiuose projektuose, konkursuose. Abejojančių ir šį kartą nebuvo.

 

Mokiniai patys rinkosi tekstus iš pasiūlytų autorių kūrybos. Taip litetuvių kalbos mokytoja Žydra Šmitienė juos skaityti, nes jų gimtoji kalba – gestų. Sudėtinga kurtiesiems suvokti meninių tekstų pasaulį.

 

Pamoka vyko mokyklos skaitykloje. Skaitė ir pernai baigusių savo draugų kurtas miniatiūras gėrio, grožio, laisvės temomis. Kurtieji skaitė tekstus ir perpasakojo jų turinį gestais. Tai nėra lengva. Aiškindamiesi pagrindines mintis diskutavome apie skaitymo kultūrą, amžinąsias vertybes.

 

Patys mokiniai paruošė skaitymams patalpą, atsivežė suskintų pievų gėlių puokštelę, kartu mokytoja paruošė Maironio kūrybos stendą, rinkosi bibliotekoje knygas, kurios tiktų skaitymams pasiūlyta tema. Paskaitę tekstus visi (klasėje tik septyni mokiniai) lankstė taip vadinamą „Modular origami“. Viena mergina buvo lankstinio kūrėja ir mokė kitus darbo technikos. Klasė išlankstė origami gėlę, kuri, pagal Juos, įkūnija perskaitytas mintis, gėrį, grožį bei taiką pasaulyje.

 

Pasak mokytojos Ž. Šmitienės, minėdami Tarptautinę raštingumo dieną, visi patyrė nuostabių akimirkų.

Kauno Vaidoto pagrindinė mokykla

 

Vaidoto antrokai gali pasigirti „Autoriaus kėde“ ir „knygų uogienėmis“

 

Tarptautinę raštingumo dieną minėjo Kauno Vaidoto pagrindinės mokyklos 2a klasės mokiniai ir mokytoja Asta Dargienė.

 

Klasėje yra „Autoriaus kėdė“, ant kurios sėdėdami vaikai ir mokytoja skaito pranešimus ir ištraukas iš knygelių, kurias rekomenduoja perskaityti vienas kitam. Rugsėjo 7 dieną „Autoriaus kėdės“ skaitovai skaitė balsu pasakas taikos ir draugystės tema.

 

Mokytoja skaitė Ferrero Bruno istoriją apie stebuklingus šiltukus, o mokiniai – „Kaip burtininkas kūrė taiką visoje planetoje“. Mokiniai diskutavo, kaip jie supranta žodį „taika“, kaip reikia elgtis , kad nebūtų nesantaikos tarp žmonių. Kiekvienas savo mintis perteikė piešinyje, o pabaigę padovanojo piešinį kaip draugystės ženklą savo klasės draugui,. Klasėje veikiančiame „Smalsučių klube“ mokiniai kaupia perskaitytų knygų pavadinimus „Knygų uogienėje“, tad visi džiaugėsi papildę savo stiklainį dar dvejomis pasakomis.

Marijampolės vaikų lopšelis-darželis „Rūta“

 

Marijampolės vaikų lopšelyje – darželyje „Rūta“ jau tapo tradicija, kad prieš dienos miegą vaikus lovelėje aplanko auklėtojos skaitoma pasaka. Rugsėjo 3–8 dienomis įstaigoje vyko skaitymo balsu valandėlės, auklėtojos skaitė kūrinėlius vaikams, priešmokyklinukai savo draugams.

 

Rugsėjo 8 dieną priešmokyklinio ugdymo grupės „Smalsučiai“ ugdytiniai dalyvavo renginyje „Visa Lietuva skaito vaikams“. Ši grupė bendradarbiauja su Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės filialo vaikų skyriumi. Renginio metu vaikai klausėsi bibliotekininkės Danutės Lukšienės skaitomos pasakos „Taikos teisėjas“ iš Tamaros Kriukovos pasakų knygos „Stebuklų miško pasakos“. Po trumpos diskusijos apie gerumą, taiką, skaitymą, raštą, raides, vaikai piešė žodį TAIKA, jį spalvino.

Vilniaus r. Buivydžių vidurinė mokykla

 

Raštingi geriau pažins supantį pasaulį

 

„Koks galingas žmogaus įrankis yra raštas. Jei kalba yra gamtos dovana žmogui, tai rašyti ir skaityti reikia išmokti“ – tokiais žodžiais į vaikus kreipėsi Buivydžių vidurinės mokyklos pradinių klasių lietuvių kalbos mokytoja Beata Martinkevič.

Tarptautinės Raštingumo dienos minėjimas Vilniaus rajono Buivydžių vidurinėje mokykloje vyko kelias dienas ir praėjo labai įdomiai. Pradinukams per lietuvių kalbos pamokas vyresniųjų klasių mokiniai skaitė balsu, vėliau visi kartu diskutavo, ar reikia žmogui būti raštingam, kada žmogus jaučiasi laisvas, ar taika svarbi pasauliui. Vaikai piešė taiką, bandė atvaizduoti piešinyje tai, ką išgirdo. Mokyklos bendruomenė turėjo progos pamatyti 4- 5 klasių mokinių piešinių parodėlę.

 

Rugsėjo 12 d. įvyko 2–5 klasių mokinių skaitymo popietė. Vaikai klausėsi garsu skaitomos ištraukos iš Petro Cvirkos apsakymo „Vaikų karas“ ir diskutavo apie taiką pasaulyje. Buvo kalbama apie tai, kad geriau ištiesti vienas kitam ranką ir gyventi draugiškai. Taip pat vaikai buvo skatinami skaityti knygas, nes būdami raštingi geriau pažins juos supantį pasaulį.

 

Tarptautinės raštingumo dienos paminėjimą Vilniaus r. Buivydžių vidurinėje mokykloje inicijavo mokytoja metodininkė, valstybinės ir užsienio kalbų metodinės grupės pirmininkė Julija Bazevičienė.

Kauno lopšelis-darželis „Linelis“

 

Mažieji gandriukai už taiką ir draugystę

 

Rugsėjo 3-8 dienomis Kauno lopšelio – darželio „Linelis“ „Gandriukų“ grupės ugdytiniai kartu su savo grupės auklėtoja metodininke Rima Jasilioniene ir darželio logopede metdininke Vilma Budrikiene minėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Šią grupę lanko 5-6 metų amžiaus vaikai, kurie aktyviai domisi rašymu ir skaitymu. Grupės tradicija yra skaitymas balsu prieš pietų miegą. Vaikams tai labai patinka, ir jie visada laukia miego pasakos.

 

Visą savaitę vaikams buvo skaitomos įvairios pasakos apie draugystę, namus, šeimą, šilumą. Vaikai patys, remdamiesi savo gyvenimiška patirtimi, kūrė pasakojimus, savo komentaruose ieškojo atsakymų į gėrio ir blogio santykį, analizavo ir vaikiškai aiškino sąvokas „taika“, „meilė“, „pasaulio tautos“, „karas“ ir kt. Grupės naujokas Vilius (6 m.) samprotavo, kad „taika – tai, kai niekas nesipyksta ir visos pasaulio šalys draugauja“.

 

Įdomi diskusiją vyko po savaitgalio, pirmadienį, visiems susirinkus į grupę. Daugelis vaikų kartu su tėveliais per TV žiūrėjo animacinį filmą „Kaip prisijaukinti slibiną“. Vaikai drąsiai pasakojo, reiškė savo nuomonę kaip veikėjai vikingai ir slibinai buvo priešai, kaip kariavo tarpusavyje. Vikingų vado sūnus padėjo vieniems su kitais susitaikyti ir nugalėti labai stiprų ir didelį slibiną. Ir nuo tada kaime įsivyravo taika ir draugystė. Po šios diskusijos visą dieną vaikai kūrė ir vaidino, tapo filmo herojais.

Keletas vaikų kartu su į svečius atėjusia logopede grupės magnetinėje lentoje ieškojo raidelių, iš kurių sudėjo žodį „Taika“.

Vaikai mokėsi pažinti ir atrasti raides, jas jungė į žodžius, bandė drauge su auklėtoja skaityti, o po to šiuos žodžius piešti, kopijuoti, parašyti.

Šalčininkų r. Jašiūnų Mykolo Balinskio vidurinė mokykla

 

Jašiūnų vaikai kūrė „gerumo medelį“

 

Ketvirtokai su savo lietuvių kalbos mokytoja Jelena Sinkevič pamokos metu aptarė kas tai yra taika, kodėl ji svarbi, kaip taiką vaizdavo dailininkai, fotografai. Vaikai piešė ir savo taikos viziją. Kiekvienas rašė, kodėl turi būti taika. Po to mokiniai skaitė ir analizavo Vytautės Žilinskaitės pasakos „Robotas ir peteliškė“ ištrauką. Pamokos pabaigoje vaikai kūrė „gerumo medelį“, surašė gražiausius žodžius, susijusius su žodžiu taika.

Vaikams buvo labai smagu ir naudinga.

Biržų r. Kratiškių pagrindinė mokykla

Raštingumo ir taikos savaitė Kratiškių mokykloje

Prasidėjo nauji mokslo metai. Vaikiškas šurmulys skamba jau visą savaitę. Gera susitikti su visą vasarą nematytais draugais, bendradarbiais. Visi pailsėję ir kupini jėgų susirinkome siekti naujų žinių, bendrauti, kurti.

 

Neatsitiktinai naujus žinių ir mokslo metus pradėjome švęsdami Tarptautinę raštingumo dieną, kuri Kratiškių pagrindinėje mokykloje buvo minima rugsėjo 7 d. Visą pirmąją rugsėjo savaitę kalbėjomės, skaitėme, rašėme ir bandėme mąstyti, ką mums reiškia taika. Pradinių klasių mokiniai su savo mokytojomis kalbėjo ir svarstė apie taiką žemėje, o vyresnieji bandė pasidalinti savo mintimis apie taiką ir draugystę kurdami sentencijas. Savaitės pabaigoje beliko apibendrinti savo veiklą ir dar kartą kūrybiškai pamąstyti, ką mums reiškia taika, draugystė, raštingumas.

 

Mokiniams buvo pasiūlyta sukurti stendą taikos tema ir atlikti kūrybinį projektą, simbolizuojantį taiką ir raštingumą. Rezultatai nudžiugino visus. Mokyklos matomiausioje vietoje atsidūrė mūsų pasaulį simbolizuojantis gaublys, apglėbtas mokinių rankutėmis, reiškiančiomis norą gyventi taikoje ir draugystėje. Pirmos klasės mokinukai su savo mokytoja Nijole papuošė sieną taikos paukščiais. Antrokai su mokytoja Diana parašė žodį taika. Trečios klasės mokiniai taiką suprato kaip tautų gražų bendravimą ir draugystę. Todėl šias savo mintis atskleidė nupiešę Baltijos kaimyninių šalių vėliavėles. Ketvirtokai taiką atskleidė savo piešiniuose.

 

Nuo mažųjų savo draugų neatsiliko ir vyresnieji. Penktokai, originaliai ir šmaikščiai pripūtę draugystės balionų kelią, dar kartą visiems priminė pačius gražiausius žodius ir mintis apie taiką. Šeštokai sukūrė originalią taikos ir draugystės paukštę. Septintos klasės mokiniai savo mintis apie taiką išreiškė draugystės gėlių paveiksle. Aštuntokai apie taiką ne tik padiskutavo, bet ir kūrybingai ją iliustravo.

 

Smagu, kad ši veikla visus pradžiugino, leido pabūti visiems kartu ir pasikalbėti apie tokius dalykus, kurie turėtų būti mums visiems labai svarbūs – tai raštas, kalba, gimtasis kraštas ir taika.Užbaigdami pirmąją mokslo savaitę vaikai pristatė savo atliktus darbus ir pasidžiaugė, kad taip prasmingai prasidėjo nauji mokslo metai.

 

Informacija ir įspūdžiais pasidalino mokyklos direktorė Deimantė Žalinkevičienė

Molėtų pagrindinė mokykla

 

Molėtų pagrindinė mokykla – už taiką pasauliui!

 

Molėtų pagrindinėje mokykloje buvo minima Tarptautinė raštingumo diena, kurią UNESCO mini jau daugiau nei 40 metų.

 

Visi mūsų mokyklos mokiniai visą rugsėjo 3–8 dienomis buvo skatinami dalyvauti skaitymo akcijoje balsu namuose savo šeimos nariais. Vaikai rinko mintis, kūrinius apie taiką, juos skaitė klasėse, kalbėjo apie taiką, rašė savo mintis šia tema. Rugsėjo 7 dieną vyko renginys. Lietuvių kalbos mokytojos Regina Krupauskienė, Nijolė Repečkienė, Zita Rinkevičienė, Jūratė Juškienė, Aušra Minkevičienė, Jolanta Audenienė per 4 pamoką pakvietė mokinius į šventiškai papuoštą aktų salę. Mokytoja N. Repečkienė kalbėjo apie skaitymo ir taikos reikšmę, kvietė visus aktyviai prisidėti kasdieniniame gyvenime išsaugant taiką. Po to mokiniai raiškiai skaitė ištrauką iš Vytautės Žilinskaitės kūrinio „Kelionė į Tandadriką“, kurioje jautriai kalbama šia tema. Visų klasių mokiniai skaitė taikos tema mintis, kurias užrašė jų klasių draugai. Atskirame lape visi pasirašė, jog yra neabejingi taikos išsaugojimui. Renginio pabaigoje visi dalyviai, lydimi lietuvių kalbos mokytojų, skubėjo į mokyklos kiemą. Balti balionai mokinių parašus išskraidino pasauliui...

 

Mintys iš mokinių laiškų „Mes už taiką pasauliui“:

 

Žmonės neturėtų kariauti, nes jie visi tokie patys. Skiriasi tik kultūra ar odos spalva. (5a)

 

Taika kiekvienoje šalyje yra lyg oras ir vanduo. Ji reikalinga ir tarp draugų, artimųjų bei viso pasaulio žmonių. (5b)

 

Manau, kad taika – tai nuostabus reiškinys, nes tik jos dėka mes tampame švelnesni, geresni ir pradedame suprasti, ką reiškia draugystė. (5c)

 

Šalis, kuri yra taiki, daugiau stato mokyklų, tad toje šalyje daug protingų, kultūringų žmonių. (5d)

 

Taika – tai neužgęstanti šviesa. Ji šviečia žmogaus viduje ir žmogų padaro laimingą. (6a)

 

Taika – tai meilė, draugiškumas, laimė, sutarimas, pakantumas, mandagumas, nuoširdumas. (6c)

 

Taika – tai gerumas.(6d)

 

Taika – ne tai, kai tu nusileidi kitam ir visi sako, kad tu silpnas. Atvirkščiai, tu stiprus lyg ąžuolas. O kiekvienas tavo darbas – gilės. Ir jų turi būti daug. (6e)

 

Jei ginklus iškeistume į mokslą, išgirstume daugiau vaikų džiaugsmo ir juoko.(7a)

 

Karas – tai pirmiausia skriauda vaikams. Negalima skriausti vaikų! Mes už taiką! (7b)

 

Aš labai tikiuosi, kad vieną dieną viso pasaulio žmonės susiprotės ir nutrauks teroro aktus, karus ir nuslopins kraujo ir keršto troškimą. Aš stengsiuosi prie to prisidėti ir sieksiu, kad niekas neskriaustų nekaltus. (7c)

 

Baltas paukštis – tai lyg taikos ženklas, primenantis visiems, kad reikia gerbti ir mylėti kiekvieną žmogų, nesvarbu, ar jis iš kitos šalies ar iš tavo klasės. (7d)

 

Gyvenkime taikiai. Niekas nenori išgyventi karo, nesvarbu, koks jis yra: nesantaika tarp artimų, draugų ar karas su ginklais, kai žūsta žmonės. (8a)

 

Taika yra pirmoji prielaida kultūrai vystytis. (8b)

 

Taika – žodis, kuris padeda išspręsti visus ginčus. (8c)

 

Taika – tai ne sudarytas sandėris tarp dviejų valstybių. Taika turi keliauti iš širdies į širdį ir būti daugiau nei nutilę ginklai. (8c)

 

Taika – tai draugystė, atlaidumas, gerumas. Taika – tai ne vien blogio sustabdymas, bet ir gėrio, žmogaus į širdį priėmimas. (8d)

 

„Taika tokia vertinga, kad pats žodis džiugina ausį“,– sakė Ciceronas. Ir šiais laikais žmonės ginčijasi, pykstasi, apkalba vieni kitus, nesutaria. O galėtume padėti vieni kitiems ir gyventi taikoje. (10 kl.)

 

Reikia gyventi draugiškai, nes be taikos mūsų pasaulis gali pražūti. Manau, jog taika yra labai svarbi visiems: ir mažiems, ir seniems, ir bet kurios valstybės žmonėms. Juk visi esame lyg viena didelė šeima. Pamąstykime, kaip mes elgiamės su savo šeimos nariais. O jei taip gražiai elgtumės ir su kitų šalių gyventojais? Manau, jei taip elgtumės, pasaulyje būtų taika. Taika tokia kasdieniška vertybė, jog mes dažnai net pamirštame šį žodį.

Jonavos „Lietavos“ pagrindinė mokykla

 

Aštuntoko mama skaitė G. Morkūno pasakojimą

 

Jonavos „Lietavos“ pagrindinės mokyklos 8a klasės (auklėroja Vaiva Ivinskaitė) mokiniai rugsėjo 6 d. paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Mokyklos bibliotekoje vyko skaitymo balsu valandėlė. Gendručio Morkūno pasakojimą „Traškančios žvaigždės“ skaitė mokinio mama Jolita Tumėnienė. Vėliau vaikai diskutavo taikos ir raštingumo tema, piešė vaizdus, aprašė, kokios mintys kilo išklausius tekstą.

Utenos Vyturių progimnazija

Progimnazijos moksleiviai ruošė pristatymus taikos tema

 

Utenos Vyturių progimnazijos 5-8 klasių mokiniai pritarė iniciatyvai „Visa Lietuva skaito vaikams“. Lietuvių kalbos mokytojos Virginija Gražienė ir Asta Kaškauskienė organizavo pamokas, kurių metu mokiniai skaitė ir diskutavo taikos ir raštingumo tema. Buvo skaitomos ištraukos iš knygų: Vytautės Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“, Albino Žukausko „Duona“, Justino Marcinkevičiaus „Dienoraštis be datų“. Mokytojos su mokiniais kalbėjo apie tai, kaip kalba, raštas susiję su taika. Piešiniais moksleiviai atskleidė girdėtas mintis, kūrė plakatus, ruošė pristatymus. Pasak lietuvių kalbos mokytojų, dalyvaudami tokiose akcijose mokiniai jie ugdo savo kūrybiškumą.

Varėnos „Ryto“ progimnazija

 

„Ryto“ progimnazijos vaikai diskutavo apie rašto ir knygos reikšmę žmogaus gyvenime

 

Minint Tarptautinę raštingumo dieną, Varėnos „Ryto" progimnazijoje vyko literatūrinės popietės vaikams, kurias organizavo bibliotekininkė V. Greblikienė. Vaikai aktyviai įsitraukė į diskusiją apie rašto, knygos reikšmę žmogaus gyvenime. Garsiai perskaičius Petro Cvirkos kūrinėlį „Vaikų karas ", I -V kl. mokiniai analizavo pagrindinių veikėjų veiksmus, jausmus, draugystės ir susitaikymo motyvus. Pirmokai rašė ir puošė žodį TAIKA. Mokyklos skaitykloje vyksta jų darbelių paroda.

Utenos Krašuonos progimnazijos Kuktiškių skyrius

Pradinukai rašė savo mintis apie taiką ir raštingumą

 

Utenos Krašuonos progimnazijos Kuktiškių skyriuje rugsėjo 7 d. paminėta Tarptautinė raštingumo diena. Dalyvavo 1-4 klasių mokiniai. Pradinių klasių vyr. mokytoja Daiva Jusienė supažindino mokinius su šios dienos tema ir jos prasme. Vėliau pradinių klasių vyr. mokytoja Rasa Buičenkienė paskaitė balsu, tuo pat metu buvo demonstruojamos skaidrės apie taiką, meilę, draugystę bei raštingumą visame pasaulyje. Po to vyko trumpa diskusija apie tai, kaip pradinukai suvokia šias vertybes. Apibendrinimui, ant iškirptų taikos balandžių mokiniai užrašė savo mintis taikos, raštingumo tema, piešė Žemės rutulį. Vaikų darbai eksponuojami prie mokyklos bibliotekos.

Šiaulių apskr. Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius

Garsinių skaitymų maratonas-diskusija „Ar aš galiu dovanoti taiką?“

 

Rugsėjo 6-7 dienomis Šiaulių apskrities viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje viešėjo miesto pradinių mokyklų mokinukai, kurie dalyvavo garsiniuose skaitymuose ir pokalbiuose „Ar aš galiu dovanoti taiką?“. Susirinkę vaikai rado kraitelę, iš kurios traukė ir skaitė faktus apie vaikų padėtį įvairiose šalyse, nustebo, kad milijonai vaikų nelanko mokyklos ir neišmoksta skaityti, daugybė jų kenčia dėl karų ir teroro, dar kiti miršta iš bado.

 

Mažieji svečiai klausėsi skaitomų apsakymų apie vaikų muštynes, peštynes ir po to diskutavo, ar galima kivirčų išvengti ir ar gali karų nebūti. Prieita išvados, kad taikos reikia mokytis ir ją galima dovanoti. Vaikų pasisakymų atidžiai klausėsi bibliotekos vasaros skaitymo programos dalyvis niūfaundlendas Plutas, apie kurio taikias misijas vaikai nebuvo girdėję. Vėliau jaunieji skaitytojai varžėsi, kuris gražiau paskaitys Plutui eilėraštį apie vaikus ir taiką arba sudės žodžius.

 

Kita šio renginio įdomybė – surasti „taikiausią“ žvėrelį-eksponatą iš Nijolios Kasparavičienės kolekcijos parodos „Pasipuošę ramunėm baltom“. Vaikų nuomonės buvo įvairios.

 

Renginio pabaigoje vaikai nustebo, kad bet kokiam į galvą atėjusiam daiktavardžiui (gėlei, namui, mėnuliui, mokyklai, mamai, ežiui ir t.t.) galima surasti gražią knygą ar eilėraštį bibliotekos lentynoje. Į mokyklą vaikai išsinešė plakatus su skaitymo medžiais.

 

Skaitymai buvo organizuoti trimis srautais, juose dalyvavo per 50 lankytojų. Renginius organizavo Vaikų literatūros skyriaus vedėja Aldona Šiaulienė.

Prienų r. Išlaužo pagrindinė mokykla

 

Išlaužo pagrindinėje mokykloje paminėta Tarptautinė raštingumo diena!

 

Išlaužo pagrindinės mokyklos bibliotekoje (bibliotekininkė Birutė Klimčauskienė) pirmą kartą paminėta Tarptautinė raštingumo diena. Į pirmąją pamoką rinkosi patys mažiausieji – priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai. Mokinių nedaug, tai visi jaukiai sutilpo bibliotekoje. Mokytoja Giedrė Šliumpienė priminė, kaip gimė puiki iniciatyva „Visa Lietuva skaito vaikams“ ir kaip pasaulyje minima UNESCO inicijuota Traptautinė raštingumo diena. Skaitymas balsu nėra lengvas darbas: jaudinasi tiek mažasis, tiek ir gerokai vyresnis skaitytojas – dreba balsas, džiūsta burna, prakaituoja delnai ir rasoja kakta. Tačiau kiek laimingų, ilgai išliekančių prisiminimų sugula galvelėse, galvose... Taigi šio sumanymo – skaitymo balsu – ėmėsi mokyklos finansininkė Ramunė Valentinaitė, socialinė pedagogė Ona Lebedinskienė ir raštvedė Angelė Janulevičienė, kurių lūpomis skambėjo Justino Marcinkevičiaus „Grybų karas“, Urtės Uliūnės „Miegančios boružės“, Violetos Palčinskaitės „Beribis gerumas“ tekstai. Vėliau mažieji kopijavo, rašė žodį TAIKA, kuris, jų manymu, reiškia: gėrį (Brigita), kai visi sutaria (Austina), kai žaidžia, bet nesimuša (Benas).

 

Trečiokai ir ketvirtokai, išklausę U. Uliūnės pasakojimą apie vorą Mauricijų, pradėjo diskutuoti ir gilintis į sužmogintus vabaliukų tarpusavio santykius. Vaikams patiko pamokanti istorija, kad gyvenime vien prabangos neužtenka.

 

Vytautės Žilinskaitės apysaka, kurą skaitė mokyklos raštvedė Angelė Janulevičienė, apie beribį gerumą mokinius giliai sujaudino. Jie diskutavo kuo skiriasi gerumas nuo kvailumo. Dalis ketvirtos klasės mokinių bibliotekininkės Birutės Klimčauskienės paraginti noriai nešėsi į namus šias knygeles, kad galėtų pratęsti skaitymą.

 

Mokiniams patiko klausytis skaitymo. Jie mielai sutiko, kad kiekvienais metais minėtume Raštingumo dieną ir jos metu klausytume garsinio skaitymo, gal būt surengtume skaitymo konkursą.

Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija

 

Progimnazijos moksleiviai ir mokytojai rašė dailyraščiu

 

Atsiliepdama į kvietimą paminėti Traptautinio raštingumo dieną Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija organizavo raštingumo pamokas. Bibliotekos vedėja Virginija Skrupskelienė ir lietuvių kalbos mokytojas ekspertas Vasilijus Trusovas aiškino šios dienos prasmę ir reikšmę, numatė mokinių veiklas, kurios susiejo kalbą, raštą ir skaitymą. Mokiniai sužinojo, kad raštingumas – ne vien rašymas be klaidų. Tai kiekvieno žmogaus teisė, bet kokio ugdymo pagrindas: tai ir minties, kalbos, jausmų kultūra.

 

Progimnazijoje suorganizuotose raštingumo pamokose mokiniai pristatė savo mėgstamiausias knygas, skaitė balsu jų ištraukas, pasakojo apie skaitymo potyrius, kalbėjo apie knygos vertę. Besiklausydami draugų minčių apie skaitytas knygas, mokiniai rašė pastebėjimus, nuomones. Raštingumo valandėles paįvairino ir pagyvino lietuvių kalbos mokytojo V. Trusovo trumpos diskusijos su vaikais knygų ir raštingumo tema, kuriose atsiskleidė vaikų skaitymo ir kalbėjimo suvokimas, požiūris į knygą. Buvo gera sužinoti, kad daug vaikų reguliariai lankosi mokyklos ir miesto viešojoje bibliotekose. Taip pat mokiniai pasakojo apie savo tėvelių skaitymą, draugų pasiūlytas knygas, namų bibliotekėles. Buvo jaučiama, kad mokiniai neabejingi knygų veikėjų likimams. Vėliau jie savo nuotaikas, emocijas, vaizdinius atskleidė piešiniuose, keliais žodžiais užrašė kilusias mintis apie raštingumo dieną. Surengta piešinių parodėlė. Be to, į veiklą buvo įtraukti ir progimnazijos mokytojai, kurie rašė Antano Vaičiulaičio tekstą „Kur bakūžė samanota“ kaip dailyraštį, taip parodydami dėmesį kalbai, raštui.

Vilniaus lopšelis-darželis „Pasaka“

 

Tarptautinės raštingumo dienos paminėjime dalyvavo lopšelio- darželio ,,Pasaka" priešmokyklinių ,,Gudručių" ir ,,Drugelių" grupių vaikai bei jų pedagogai – Irena Dirsienė ir Natalija Semaškienė

Vilkaviškio r. Keturvalakių pagrindinė mokykla

 

Keturvalakių mokykloje TAIKA – tai draugystė, meilė, šiluma...

 

Vilkaviškio rajono Keturvalakių pagrindinė mokykla mielai prisidėjo minint Tarptautinę raštingumo dieną ir įsijungė į skaitymo akciją.

 

1- 4 klasių mokiniams klasės valandėlių metu mokytojos skaitė Justino Marcinkevičiaus eiliuotą poemą „Grybų karas“. Vaikai suprato, kad taika yra ne tik tuomet, kai nevyksta karas, bet ir tuomet, kada žmonės gyvena draugiškai, atsakingai, padeda vieni kitiems.

 

Pokalbiai apie taiką ir raštingumą su 5-6 klasių mokiniais vyko netradicinėse aplinkose. Penktokai dirbo socialinės pedagogės kabinete. Čia bibliotekininkė paaiškino, kas yra raštingumas, papasakojo apie taiką pasaulyje, pristatė taikos simbolį – balandį.

 

Istorijos mokytoja skaitė Kazio Sajos apysaką „Nelygi kova“. Po to vyko diskusijos apie bendravimą, draugiškumą. Gražiausias mintis, kilusias diskusijos metu, mokiniai užrašė ant popierinių balandžių, kurie papuošė mokyklos biblioteką. Mūsų mokykloje TAIKA - tai - DRAUGYSTĖ, MEILĖ, ŠILUMA, RAMYBĖ, KELIONĖS, DŽIAUGSMAS, ŽAIDIMAI, ŠVELNUMAS.

 

Šeštos klasės mokiniai kartu su socialine pedagoge Rūta Pranaitiene ir bibliotekininke Vilija Urbšiene temą „Aš esu raštingas“ gvildeno gamtoje. Po to visi kūrė savo vardo inicialus.

Vilkaviškio r. Pajevonio pagrindinė mokykla

Pajevonio vaikai klausė, diskutavo ir piešė

 

Vilkaviškio rajono Pajevonio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Asta Bendžiūnienė kartu su mūsų mokyklos pradinių klasių mokytojomis organizavo renginį 1-4 klasių mokiniams tema „Raštas ir taika“. Bibliotekoje mokiniams buvo skaitoma balsu šia tema įvairūs kūrinėliai. Vaikai diskutavo apie tai, kas yra raštas, kam jis reikalingas, kas yra taika, kaip reikia draugiškai ir taikiai elgtis su kitais. Po diskusijos, skambant nuotaikingai muzikai, vaikai piešė tai, ką išgirdo apie raštą, raides, taiką.

Telšių „Džiugo“ gimnazija

 

„Mažasis princas“ Telšių „Džiugo“ gimnazijoje

 

Norėdami paminėti rugsėjo 8-ąją – Tarptautinę raštingumo dieną – gimnazijos 2a klasės moksleiviai kartu su auklėtoja penktadienį, rugsėjo septintąją lietuvių kalbos pamoką pradėjo netradiciškai – raiškiai paskaitė iš patikusių knygų. Auklėtoja vaikams paaiškino, kad ši šventė minima norint pagerbti žmones, kurie puoselėja, tobulina ir skleidžia raštingumą, kad šią dieną Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) kartu su visu pasauliu mini jau daugiau nei 40 metų.

 

Gimnazistai atidžiai klausėsi Giletos skaitomos ištraukos iš Antuano de Sent-Egziuperi „Mažojo princo“. Viktorija Stulpelytė: „Klausėmės širdimi, kaip mokė Mažąjį princą lapė, bandėme suprasti tikros draugystės esmę, pajusti atsakomybę ir rūpestį dėl kitų.“ Vaikams Įstrigo ir kita ištrauka, iš Susanna Tamaro knygos „Eik kur liepia širdis“, kurią perskaitė auklėtoja. Nuoširdus senelės laiškas išvykusiai į JAV vaikaitei privertė mokinius susimąstyti apie artimus žmones: ar tikrai skiriame jiems tiek dėmesio, kiek reikėtų, ar parodome tiek meilės ir šilumos, kiek jie verti.

 

V. Stulpelytė: „Po skaitymų visi iš klasės išėjome pilni gerų emocijų ir minčių. Manau, kad iš knygų galime mokytis apie gyvenimą, pasiremti užrašytomis istorijomis ir pritaikyti savo kasdienybėje, stengtis nedaryti klaidų. Galvoju, kad garsiai ištartas žodis greičiau ras kelią į mokinio širdį.“

Šiaulių Medelyno progimnazija

Pirmokėliai suprato, kad laimė būti raštingam

 

Š. m. rugsėjo 3–8 dienomis mokytoja Jūra Briedienė 1a klasėje vedė taikos ir raštingumo valandėles, kurių metu skaitė pasakas, eilėraštukus apie taiką, raideles, kalbą, kartu su vaikais vaidino trumpas pasakėles ir jas aptarė. Su mažaisiais pirmokėliais buvo diskutuojama, kaip jie supranta, kas yra raštingas žmogus, kokia laimė yra būti raštingam. Vaikai sužinojo,kad pasaulyje yra daugiau kaip 800 mln. suaugusiųjų ir daugiau kaip 110 mln. vaikų, kurie nemoka skaityti ir rašyti. Mokinukai kartu su mokytoja padarė išvadas, kad esame labai laimingi, jog turime galimybę mokytis, savo žinias pritaikyti bendraudami. Vaikai piešė, kaip jie įsivaizduoja taiką – mokinukams tai pirmiausia buvo jų laiminga šeima. Taip pat buvo karpomi balti taikos balandėliai, ant kurių kiekvienas rašė savo vardą, puošė jais lentoje pavaizduotą dangų.

Šalčininkų r. Butrimonių Anos Krepštul vidurinė mokykla

Skaitymo balsu renginių ciklas Butrimonių vidurinėje mokykloje

Butrimonių penktokams patiko skaityti

Tarptautinės raštingmo dienos proga Butrimonių Anos Krepštul vidurinės mokyklos penktokus bibliotekininkė pakvietė į neįprastą skaitymo valandėlę. Mokiniai patogiai įsitaisė mokyklos sode ant medinio suolo. Mokinių rankose puikavosi knygelė, kurios ištraukėlę kiekvienas skaitymo valandėlės dalyvis buvo pasiruošęs kuo įtaigiau paskaityti.

 

Malonu buvo klausytis jau anksčiau girdėtų pasakėlių ištraukų ir atpažinti nuo mažų
dienų žinomus pasakų veikėjus. Smagu buvo išgirsti ir rimtų žinių iš enciklopedijų. Tačiau visus labai sudomino lenkų kalbos mokytojos perskaitytas Marijos Kanopnickos eilėraštis apie rudeninį sodą, apie obelį, pasipuošusią raudonšoniais obuoliais. Tuoj pat mažiesiems klausytojams kilo noras nusilenkti obeliai už nuostabiai kvapnias rudens dovanas.

Paskaitę knygeles ir pasiklausę draugų skaitymo balsu, penktokai sugužėjo į mokyklos biblioteką. Bibliotekininkė supažindino su skaitytojo teisėmis ir pareigomis, išdavė skaitytojo pasą ir pakvietė tapti aktyviais skaitytojais.

Tokia skaitymo valandėlė Butrimonių Anos Krepštul vidurinėje mokykloje buvo pirmasis renginys, skirtas skaitymo balsu kultūrai ugdyti. Siekiant palaikyti iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ idėjas, buvo nuspręsta organizuoti skaitymo valandėles ir kitų klasių mokiniams bei minint Tarptautinę raštingumo dieną organizuoti gražiausios rašysenos konkursą.

 

Antrokams skaitė mama

 

Mokyklos antrokai sulaukė mielos viešnios, kuri jiems skaitė balsu Prasidėjus antrai pamokai klasės duris pravėrė vieno antroko mama, kurią lydėjo mokyklos bibliotekininkė. Eriko mama atsinešė labai gražią pasakų knygą. Maloniai pasisveikino su visais, pasiteiravo, ar vaikams patinka skaityti patiems, ar malonu klausytis, kaip kiti jiems skaito. Antrokai buvo labai aktyvūs, drąsūs, todėl į klausimus atakinėjo noriai. Netrukus mokytoja pakvietė antrokus pasiimti labiausiai mylimą žaisliuką ir patogiai atsisėsti ant kilimo, ant kurio jau sėdėjo ponia Irena. Kai visi vaikai susėdo ratu, Eriko mama paaiškino, kokią pasaką pasirinko skaityti. Antrokėliai atidžiai klausėsi sekamos pasakos, mielai peržiūrėjo spalvingas iliustracijas. Pasidžiaugė, kad buvo smagu klausytis. Pasiklausius pasakos mokytoja pakvietė mokinius lentoje spalvotomis kreidelėmis užrašyti savo vardą.

 

Aštuntokai ir dvyliktokai aiškinosi skaitymo naudą

 

Aštuntokai pamokai, skirtai raštingumui ir taikai paminėti, ruošėsi iš anksto. Jiems lietuvių kalbos mokytoja pasiūlė nueiti į mokyklos biblioteką, pasižvalgyti savo asmeninėse bibliotekėlėse ir surasti prasmingų pamąstymų taikos tema.

 

Pamokos pradžioje mokiniai aptarė, kodėl svarbu skaityti, kokias knygas verta skaityti. Visiems įsikūrus kabineto centre pradėta skaityti balsu pasirinktas ištraukas. Skambėjo Jono Aisčio, Justino Marcinkevičiaus, Prano Mašioto, Leonardo Gutausko, Igno Šeiniaus kūrinių fragmentai.

 

 

Skaitymo balsu renginio nevengė ir dvyliktokai, kurie lietuvių literatūros vadovėlyje arba chrestomatijoje greitai išsirinko ištrauką, kurios pakvietė pasiklausyti klasės draugus. Beto, dvyliktokai dalyvavo gražiausios rašysenos konkurse. Pasirodo, kad dvyliktokai labai kūrybiški jaunuoliai. Jie sukūrė ant delno skaitymo naudą aiškinančią reklamą.

 

Pasakojimą parengė lietuvių kalbos mokytoja Rasytė Matulevičienė

Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazija

Vaižganto progimnazija: gyventi taikoje su pasauliu

 

Tarptautinė raštingumo diena buvo paminėta keliose KTU Vaižganto progimnazijos pradinėse klasėse.

 

Apie raštingumą, taiką ir mokymosi svarbą su savo auklėtiniais, pirmokėliais, kalbėjo 1a klasės mokytoja Rima Mackevičienė.

 

Pamokos apie raštingumą metu 2a klasės (mokytoja Rūta Jasionienė) mokiniai klausėsi pasakojimų apie taiką ir raštingumo svarbą. Skaitė, diskutavo, rašė, piešė ir kitaip stengėsi įsilieti į sukurtą pamokos atmosferą. Vaikai ugdė savo bendravimo ir žinių įgūdžius, stengėsi pasisemti daugiau patirties. Mokiniai išmoko lengviau pažinti pasaulį, jo grožį, meilę kalbai, raštui ir taikai pasaulyje.

 

4a klasėje lietuvių kalbos pamokos mokytoja Česlova Karpovienė su mokiniais skaitė istoriją apie šventąjį Pranciškų ir Gubijo vilką. Vaikai klausėsi, o vėliau bandė diskutuoti, kas yra taika, kaip ją galima pasiekti, kodėl turime visada rinktis gėrį. Štai kelios mintys iš jų pasisakymų: „Taika – kai žmonės nesipyksta, nekariauja.“ (Samanta Jankauskaitė) „Taika yra tada, kai žmonės susitaiko. Aš nukeliaučiau į šalį, kur vyksta karas ir visus sutaikyčiau.“ (Gintarė Tolkačiovaitė) „Taika išgelbėja žmones nuo blogio.“ (Monika Žukaitė) „Taika – tai meilė, džiaugsmas, gėris, kai susivienija visi kartu.“ (Gabija Jurgelevičiūtė) „Visą pasaulį reikia suvienyti, kad žmonės nekariautų ir visi gyventų taikoje.“ (Goda Strupaitytė) Vaikai turėjo galimybę susimąstyti apie tai, kodėl žmonės nesutaria, pykstasi, ką reikia daryti, kad gyventumėme santarvėje. Tikėkimės, kad jie visada gyvens taikoje su savimi pačiais ir aplinkiniu pasauliu.

Klaipėdos r. Drevernos darželis

 

Drevernos darželinukų auklėtojos padėkojimas

 

Kiekvieną dieną prieš pietų miegą mes skaitome pasakėles vaikučiams. Todėl negalėjome nesudalyvauti ir šiame projekte. Surengėme trumpas skaitymo valandėles mūsų metodiniame kambarėlyje.

Ačiū Jums.

Klaipėdos r. Drevernos vaikų darželio auklėtoja Ieva Salickienė

Panevėžio rajono Raguvos gimnazija

 

Skaitiniai ir diskusijos apie taiką Raguvos gimnazijoje

 

Panevėžio rajono Raguvos gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Rima Balčiūnienė, Violeta Žudienė ir Rita Karpavičienė organizavo Raštingumo dieną 5–12 klasių mokiniams. Per lietuvių kalbos pamokas mokiniams buvo garsiai skaitomi šie tekstai: Vytautės Žilinskaitės „Kelionės į Tandadriką“ ištrauka, Bruno Ferrero pasakojimas „Auksaspalvis paketas“, įvairių tautų epų ištraukos, Žemaitės apsakymo „Marti“ ištrauka, Gabrielės Petkevičiūtės-Bitės „Karo meto dienoraščio“ ištrauka, Chulijo Kortasaro apsakymas „Užgrobtas kambarys“ ir Bruno Ferrero „Ar tik žodžiai?“. Per pamokas vakai diskutavo apie raštingumo reikšmę seniau ir dabar, siejo raštingumo ir taikos sąvokas, kalbėjo apie taiką tarp žmonių (šeimoje, klasėje, mokykloje ir pan.), sutarimą su pačiu savimi.

Kauno vaikų globos namai „Atžalynas“

Taika, draugystė ir šypsenos vaikų globos namuose ,,Atžalynas“

 

Kauno vaikų globos namų „Atžalynas“ socialinės darbuotojos Elenos Petrulionytės „Mažylių“ šeimyna surengė Tarptautinės raštingumo dienos minėjimą. Vaikų buvo paklausta, ką jie žino apie žodį TAIKA. Jie rūpestingai susimąstė ir paaiškino, kaip jie tai supranta. „Tai reiškia, kad visi draugauja, nesimuša“ (Aurimas 7 m.), „Tai reiškia, kad nėra karo, visi būna draugiški, niekada nesipyksta“ (Leonardas 9 m.), „Jei visi sutartų, nesimuštų, visada būtų su šypsena, tada būtų taika“ (Maksimas 8 m.), „Jei visi vieni kitų išklausytų, tada nesipyktų, butu draugiški, va tada būtų taika“ (Dominykas 8 m.). Visi vaikai buvo teisūs, TAIKA – tai kelias į gėrį! Po pokalbio vaikams buvo pasiūlyta nupiešti piešinius, simbolizuojančius taiką. Jie piešė taikų pasaulį, kuriame visi draugauja – nesvarbu, ar žmogus senas, ar jaunas, storas ar plonas, visi lygūs. Baigę piešti, vaikai išmoko rašyti žodį TAIKA, kurį užrašė ant piešinių.

Alytaus lopšelis-darželis „Boružėlė“

Alytaus „Pelėdžiukai“ susipažino su „Grybų karu“

 

Į Alytaus lopšelio-darželio „Boružėlė“ priešmokyklinio ugdymo „Pelėdžiukų“ auklėtojos metodininkės Mildos Urbanavičienės grupę nuo rugsėjo pirmosios susirinko naujas būrys ugdytinių, kurie labai myli knygeles, mėgsta klausytis skaitomų kūrinėlių ir net jau patys bando skaityti. Pasitarus su vaikučiais pasirinkta skaityti Justino Marcinkevičiaus knygelę „Grybų karas“. Į skaitymo balsu valandėlę vaikai pasikvietė ir savo draugus iš „Kačiukų" priešmokyklinės grupės bei jų pedagoges.

 

Vaikams patiko eiliuota pasakėlė, ji tapo lyg kelrodė, kad nereikia „pūstis“, puikuotis prieš kitus, o gyventi draugiškai. Vaikai bandė atvaizduoti skaitytą kūrinėlį piešdami, lipdydami iš plastilino. Povilas, Skirmantė, Pijus, Ugnė iš popierinių juostelių lankstė raideles ir užrašė žodelį „TAIKA“. Ateityje vaikai bandys pagal šį kūrinėlį vaidinti savo mažiesiems draugams. Smagu stebėti būsimuosius pirmokėlius, kurie aktyvūs, kūrybiški, imlūs ir nori draugauti su knyga.

Biržų r. Medeikių pagrindinė mokykla

 

Tarptautinės raštingumo dienos minėjimas Biržų rajone

 

Biržų rajono Medeikių pagrindinėje mokykloje lankėsi knygų fėja ir gražuolė raganaitė, kurios, artėjant Tarptautinei raštingumo dienai, UNESCO minimai daugiau nei 40, ne tik bendravo su mokiniais, bet ir skaitė jiems ištraukas iš įvairių kūrinių. Geroji fėja (Justina Pinkaitė, 8 klasė) ir raganaitė (Paulina Židonytė, 8 klasės mokinė), atklydusi iš visiems gerai žinomų knygų bei lietuvių kalbos mokytoja N. Simonavičienė skaitė ištraukas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėms. Kartu su šiais mokiniais knygų veikėjos mokėsi rašyti žodį TAIKA, piešė tai, kas buvo skaitoma balsu. Šių grupių mokiniai pasižadėjo taikiai ir draugiškai gyventi.

 

Ketvirtos, penktos klasės mokiniai ne tik klausėsi skaitomų pasakų balsu, bet ir surengė gražiausiai užrašyto lietuviško žodžio parodėlę. Fėja ir raganaitė lankėsi ir kitose klasėse, kur diskutavo apie rašto svarbą, gražiausią lietuvišką žodį bei taiką.

Šiaulių r. Gilvyčių mokykla

Rugsėjo 5–7 dienomis Šiaulių r. Gilvyčių mokyklos mokiniai dalyvavo Tarptautinei raštingumo dienai skirtoje veikloje.

Pradinių klasių mokytoja Irena Toleikienė 1–2 klasės mokiniams organizavo projektinę veiklą „Kelionė į pasaką“. Jungtinės klasės mokiniai (trečiokai ir ketvirtokai) sėdėdami ratu aplink mokytoją Ingridą Strelkauskienę klausėsi, kas buvo skaitoma balsu taikos tema.

 

Mokiniai mielai diskutavo taikos, raštingumo ir skaitymo tema. Stengėsi pažinti juos supantį pasaulį, mokėsi, kaip išvengti įvairių konfliktų, juos spręsti. Vaikai noriai užsiėmė pačia įvairiausia veikla: piešė, dėliojo iš gimnastikos lazdų ir kamuolių žodį „Taika“, draugiškai padėjo vienas kitam, žaidė žaidimus.

 

5–6 klasių mokiniai bei specialiųjų poreikių mokiniai kartu su spec. pedagoge Diana Greviškiene iš spalvoto popieriaus karpė gėles bei raides žodžiui „Taika“, per anglų kalbos pamokas 7–8 klasių mokiniai sudėliojo žodį „PEACE“. Anglų kalbos mokytoja Jūratė Banevičienė kartu su septintokais ir aštuntokais aptarė, kaip mokiniai supranta raštingumą, taiką bei skaitė iliustruotas pasakas „Little Red Riding Hood and the Wolf“, „The Lion and the Mouse“.

Per lietuvių kalbos pamokas 7–8 klasių mokiniai sudainavę dainą „Truputį laimės“ apibūdino taikos sąvoką, išklausė mokytojos Rasos Mazaliauskaitės skaitomą S. Paltanavičiaus pasaką „Kur išskrido pasakėlė“. 9–10 klasių mokiniai ugdė raštingumo įgūdžius kurdami tekstą pagal aforizmus apie taiką. Devintokai ir dešimtokai išklausę skaitomus eilėraščius „Aš žinau“, „Girdžiu vėl ir vėl žodį TAIKA“ kartu su mokytoja aptarė taikos simbolius, išsakė mintis, kaip galėtų iliustruoti šiuos eilėraščius. Dailės ir technologijų mokytojos Ingridos Špūraitės-Grinkienės padedami kūrė iliustracijas, iš piešinių sudarė knygą, gamino knygos maketą iš ekologiškų priemonių.

 

Pasakų šalis Gilvyčių mokykloje

 

Vos prieš keletą dienų prasidėjo naujieji mokslo metai. Ir štai vieną rytą į Šiaulių r. Gilvyčių mokyklą sugužėjo gražus pulkelis neįprastų svečių. Tai pilkas vilkas ir paršiukai, liūtukas Simba ir bedžionėlė, princesė ir pabaisa, geroji fėja ir piktasis Kaščėjus. Taip pradinių klasių mokytojos Irenos Toleikienės antrokėliai nusprendė pažymėti Tarptautinę raštingumo dieną ir pakviesti visus į Pasakų šalį. Antrokai skaitė pasakas mažiesiems priešmokyklinukams ir pirmokams, kartu statė pasakų pilis, lankėsi kaimo bibliotekoje ir susipažino su bibliotekininko profesija. Graži pamokanti pasaka apie du vilkus priminė vaikams, kad galima gražiai gyventi ir sutarti, kartu žaisti ir mokytis, džiaugtis ir liūdėti kartu. Lietuvių liaudies patarlė ne veltui sako: „Kaip šauksi – taip ir atsilieps”. Viskas priklauso tik nuo mūsų pačių.

Jonavos Neries pagrindinė mokykla

 

Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos mokinukai skaito vieni kitiems

 


Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos mokytoja Nomeda Urbonavičienė rašo, jog

moksleiviai ir mokytojai palaiko iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“. Šioje mokykloje kasdien skaitoma garsiai. Mokiniai ypač mėgsta skaityti vieni kitiems.

 

Tauragės „Šaltinio“ pagrindinė mokykla

Raštingumo diena bibliotekoje

Tauragės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos bibliotekoje vyko vedėjos Danutės Petkuvienės organizuotos literatūros pamokos 5-6 klasių mokiniams.

Penktokai garsiai skaitė Waldemar Bonsels knygos „Bitė Maja ir jos nuotykiai“ dešimtą skyrių. Aptarė Bitės Majos troškimą susipažinti su žmogumi, pamatyti ir susidraugauti su žmogaus pasauliu. „O mažoji Maja iš tiesų turėjo tyrą ir jautrią širdį, ir jos požiūris į gražųjį platųjį pasaulį, kuriame gimė gyventi, buvo paženklintas tikro smalsumo ir didelio džiaugsmo grožiu.“

6b klasės mokiniai aptarė Tarptautinės raštingumo dienos istoriją. Diskutavo apie jaunimo skaitymą, raštingumą, dalyvavimą skaitymo akcijoje.

Renginio metu mokiniai skaitykloje iš gėlių ir žvakelių išdėliojo žodį „Taika“. Popieriaus lape kiekvienas savaip užrašė žodį „Taika“.

Netradicinės literatūros pamokos raštingumo ir taikos tema

Kiekvienas raštingas žmogus turi mokėti skaityti, rašyti, reikšti savo nuomonę, žinoti, kaip tinkamai elgtis atsidūrus kritinėse situacijose. Skaityti ir kalbėti žmonijai aktualiomis temomis, vesti savo ugdytinius raštingumo keliu – mokytojo misija, o literatūros pamokos – puiki proga padiskutuoti apie raštingumą ir taiką.

Tauragės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Vilija Maslauskienė su savo šeštos ir septintos klasės mokiniais minėdama Tarptautinę raštingumo dieną garsiai skaitė Kazio Sajos apsakymą „Klumpės“ ir aptarė šio kūrinio veikėjų elgesį, diskutavo, koks išgirsto apsakymo ryšys su taika. Pasak mokinių, šis kūrinys moko supratingumo ir tolerancijos, o tai skatina taiką mažajame kolektyve – klasėje. Juk nuo mažų dalykų – gražaus ir tinkamo elgesio šeimoje, klasėje, mokykloje – einama prie didelių: taikos tarp tautų, valstybių. Klausydamiesi garsiai skaitomo kūrinio, mokiniai rašė žodį „Taika“, rašė ir piešė, kaip jie įsivaizduoja taiką. Daugelio piešiniuose buvo vaizduojami draugiškai susikibę įvairių tautų žmonės, saulė, giedras dangus, paukščiai. Netgi mokinių piešiamos skirtingų šalių vėliavos lyg žmonės tiesė viena kitai rankas.

Panevėžio „Vyturio“ progimnazija

Panevėžio penktokai kalbėjo, skaitė, žaidė

 

Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos penktokai kalbėjosi apie taiką, garsiai skaitė ir… žaidė pačių sukurtą žaidimą.

Pirmiausia buvo išsakytos mintys apie taiką. Pasakius žodį Taika, vaikai stengėsi „sugauti“ pirmąją kilusią mintį ar vaizdinį. Vieni žodžiui Taika prilygino kitus žodžius: draugiškumas, išmintis, pagarba, susitaikymas, sąžiningumas, tolerantiškumas. Kiti – pasakojo, kokie vaizdiniai iškilo mintyse išgirdus žodį Taika: du žmonės, vienas kitam spaudžiantys ranką; įnirtingos krepšinio varžybos ir apsikabinimai joms pasibaigus; numesti ginklai; jūra; baltas balandis… Visi mokiniai apibendrindami sakė, kad jiems taika – tai pirmiausia draugiškas bendravimas su kitais vaikais.

Garsiniam skaitymui buvo pasirinkta ištrauka iš Christine‘s Nöstlinger knygos „Pirmadienį viskas kitaip“. Klausydamiesi ištraukos vaikai suprato, kad Kati ir Erika susipyko dėl smulkmenų, stebėjosi, kaip greitai pyktis gali virsti peštynėmis, o išgirsti kito mintis, nuoskaudas, susitaikyti yra nelengva. Kiekvienas užrašė atsakymą į klausimą: Kokią žinią mums siunčia rašytoja šiuo tekstu? „Jeigu būsi protingas, tai būsi ir taikus. Taigi nesielk taip, kaip nenorėtum, kad su Tavim elgtųsi“, – parašė Radvilė. Visų užrašytos mintys sakė tą patį: „nėra ko pyktis dėl niekų“, „su draugais visada reikia susitaikyti“, „nereikia šaipytis iš kito nelaimės, nes gali kilti nesusipratimų“, „pyktis yra suvaldomas“, „juokas yra užkrečiantis ir padeda susitaikyti“ ir pan.

Linksmiausia valandėlės užduotis – žaidimas, kurį sukūrė patys vaikai. Žaidimo metu kiekvienas turėjo atlikti tokią individualią užduotį, kokia buvo užrašyta ant išsitraukto lapelio. Vieni raiškiai skaitė įžymių žmonių mintis apie taiką, toleranciją, pagarbą, draugiškumą, kiti – šokavo varlyte, straksėjo kiškučiu, skrido paukščiu ar bandė pasiekti dangų, spaudė vieni kitiems ranką ar sakė komplimentus. „Mes nė vienas nemokame būti vienas“, – taip buvo parašyta viename žaidimo lapelyje. Apibendrindami Tarptautinei raštingumo dienai skirtą valandėlę, vaikai pažadėjo vieni kitiems būti atidūs, draugiški, taikūs.

Kartu su penktokais kalbėjosi, knygą garsiai skaitė ir žaidimą žaidė socialinė pedagogė Inga Navickienė, bibliotekininkė Raimonda Budnikienė, etikos mokytojas Šarūnas Piščikas.

Šiaulių lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“

Rytmetys „Mus kalbina knygų lapeliai“ Šiaulių lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“

Šiaulių lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ organizavo rytmetį „Mus kalbina knygų lapeliai“.

Į renginį buvo pakviesti „Juventos“ progimnazijos 2B klasės mokiniai ir jų mokytoja Aurelija Dirginčienė. Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lilija Stubrienė supažindino vaikučius su spalvinga rytmečio programėle ir atvykusiais svečiais. Mokytoja Aurelija Dirginčienė vis vaikščiojo po salę su didžiuliu skėčiu ir klausinėjo mažųjų, iš kokios ji knygos atkeliavo? Auklėtojos kalbėjo užuominomis ir priešmokyklinukai atspėjo, kad tai Merė Popins. Ji papasakojo, kaip jie klasėje draugauja su knygomis ne tik per mokslo metus, bet ir per vasaros atostogas. Vaikai skaitė, konspektavo perskaitytas knygeles, stengėsi įsiminti ne tik pavadinimus, bet ir autorius. Prieš išeidami atostogauti antrokai nutarė, kad rudenį rinks Knygų karalių (mokinuką, kuris per vasarą perskaitys daugiausiai knygų). Suvedus rezultatus paaiškėjo, kad visi antrokai skaitė ir skaitė daug, tačiau visus pralenkė Paulius Perveneckas. Medeina Čėsnaitė, Iveta Bardauskaitė ir Gustas Šiaulenskis tapo knygų karaliaus patarėjais. Karalius su svita dovanų gavo po įdomią knygą. Visi antrokai nebuvo nuskriausti – prieš pat atostogas jie piešė Naisių vasaros gandrus – už piešinius dovanų gavo po knygelę apie gandrus, kurią dabar kasdien skaito klasėje.

 

Svečiuose pas jaunuosius draugus „Ąžuoliuko“ darželyje Paulius Perveneckas ir Ignas Poškus garsiai skaitė brolių Grimų pasakų ištraukas, o darželinukai bei klasės draugai stengėsi atpažinti, iš kokios pasakos ištrauka. Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ ugdytiniai į salę atsinešė po mėgstamiausią knygelę iš grupės bibliotekėlės, kurią jau skaito ar paprašo, kad auklėtoja paskaitytų visiems. Vaikai pasigyrė, kad knygeles moka pasigaminti: pavadinimus užrašyti, piešti iliustracijas ir dalyvauja parodėlėse „Šaltinėlio“ bibliotekoje. Priešmokyklinukai su savo pedagoge Nijole Radavičiūte daug knygelių perskaito, kol atsirenka, kurį kūrinėlį inscenizuos grupės „Šmaikštuoliukų“ lėlių teatre.

 

Ilgametis glaudus bendravimas ir bendradarbiavimas darželis – mokykla šio renginio metu dar kartą pasitvirtino, tad ateityje planuojama dalyvauti programoje „Skaitantys vaikų darželiai“ – „Skaitančios mokyklos“.

Vilniaus Tuskulėnų vidurinė mokykla

„Mažasis princas“ Vilniaus Tuskulėnų vidurinėje mokykloje

Vilniaus Tuskulėnų vidurinės mokyklos mokytojos Inos Klimaitienės 4A klasė paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Vyko diskusijos taikos tema, kai kurie vaikai pasiruošė pranešimus apie taikos simbolius, aiškinosi, kas yra taika, kodėl jos siekia visas pasaulis. Taip pat buvo aptarta, kaip svarbu gebėti skaityti, rašyti. Vaikai palinkėjo sau išmokti ne tik rašyti, bet tai daryti be klaidų. Vaikus sujaudino informacija apie Afrikos neraštingus žmones. Galbūt kažką paskatino ateityje siekti didesnių planų. Skaitymui balsu vieni kitiems buvo pasirinktas „Mažasis princas“. Vaikams labai patiko, nes kiekvieno vis kitokia intonacija, vis kitur buvo akcentuojama. Vaikai nepamiršo ir piešinių – piešė patarles ir priežodžius, kuriuose atsispindi mokslo, žinių, rašto prasmė.

Šiaulių r. Gruzdžių lopšelis-darželis „Puriena“

Tarptautinė raštingumo diena Šiaulių r. Gruzdžiuose

Skaitymas balsu Šiaulių r. Gruzdžių lopšelio-darželio „Puriena“ vyresniojoje „Ramuniukų“ grupėje – labai svarbus kasdienis ritualas. Pradedant naujus mokslo metus, adaptacijai palengvinti, kilo idėja – supažindinti ikimokyklinukus su draugais, nauja aplinka perskaičius pasirinktą pasaką ar tam tikrą personažą, siužetą pritaikius reikiamai situacijai. Tad pasiūlymas minėti Tarptautinę raštingumą dieną labai tiko analizuojant draugystės temą būryje draugų.

Valandėlės metu buvo skaitomos Čarlzo Torsono pasakos „Kikas“ ištraukos. Vaikai pasidžiaugė mažojo indėniuko gražiu sutarimu su gyvūnais bei kartu su vyr. auklėtoja Vaida Marčiūte aptarė, koks elgesys džiugina kiekvieną vaiką. Pagal istorijos siužetą, berniuką draugai nudžiugino plunksnų karūna, tad ir vaikai sukūrę draugystės susitarimus, iš spalvoto popieriaus juostelių ir šiaudelių pasigamino plunksnas. Vėliau penkiamečiams buvo paaiškinta, ką reiškia žodis TAIKA, o jie anksčiau pasigamintomis plunksnomis vedžiojo šio žodžio raides. Drąsiausi pabandė patys parašyti guašu. Grupėje skaitoma knyga dažniausiai inspiruoja vaikams patrauklią veiklą, skatinančią juos bendrauti ir įvairiapusiškai tobulėti.

Kėdainių „Ryto“ pagrindinė mokykla

Laiškas nuo Kėdainių „Ryto“ pagrindinės mokyklos pirmokų

Laba diena, nors mes mokykloje dar tik savaitę, tačiau kiekvienas jau turim savo mėgstamiausią knygutę, kurią vakarais mums skaitydavo mamytė arba tėvelis, o šiandien jau kai kurie skaitome ir patys. Kaip įdomu savo brangiausią knygutę parodyti klasės draugams, papasakoti apie ją, kartu su draugu pavartyti. Mokytoja mums šiandien taip pat parodė mėgstamiausią savo vaikystės knygelę. Tai – Justino Marcinkevičiaus „Laukinė kriaušė“. Visi klausėme mokytojos skaitomos pasakos ,,Grybų karas“. Išklausę, diskutavome apie tai, kad gyvenime viską reikia spręsti taikiai, o ne kariaujant.

Kėdainių „Ryto“ pagrindinės mokyklos 1C klasės mokiniai ir mokytoja Rasa Rugelienė

Kaišiadorių r. Paparčių pagrindinė mokykla

Tarptautinė raštingumo diena Paparčių pagrindinėje mokykloje

Rugsėjo I savaitė buvo skirta Tarptautinei raštingumo dienai, kurią pasaulis mini jau daugiau nei 40 metų. Kaišiadorių r. Paparčių pagrindinėje mokykloje raštingumo diena minima pirmą kartą bibliotekininkės ir neformaliojo ugdymo organizatorės Joanos Perednienės iniciatyva. Šių metų Tarptautinės raštingumo dienos tema – raštingumas ir taika.

Buvo organizuojami įvairūs renginiai: vyresniųjų klasių mokiniai skaitė pasakas pradinukams, 4 kl. mokiniai (vyr. mokytoja Daiva Matačiūnienė) inscenizavo pasaką ,,Trys paršiukai“, kurią parodė patiems mažiausiems mokinukams, mokytoja metodininkė Rita Žukauskaitė su trečiokais organizavo trumpą diskusiją taikos tema, o vėliau mokiniai piešė piešinius šia tema. Dailės mokytoja Genutė Svetakaitė diskutavo su mokiniais pagal knygą „Mažasis princas“. Po to mokiniai piešė iliustracijas pagal mokytojos perskaitytą ištrauką iš minėtos knygos. Šiais renginiais buvo siekiama parodyti ugdomų vertybių įvairiapusiškumą.

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija

Raštingumo ir Taikos savaitė Lentvaryje

Trakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje direktoriaus pavaduotojos ugdymui Giedrės Širinskienės iniciatyva rugsėjo 3–8 d. buvo paskelbtos Raštingumo ir Taikos dienomis. Lietuvių kalbos bei užsienio kalbų pamokų metu buvo organizuojamos akcijos bei teminės pamokos. 5–7 klasių mokiniai atsinešė savo mėgstamiausias knygas, jas pristatė draugams, skaitė jiems įdomiausias ištraukas.

Lietuvių kalbos mokytojos buvo parinkusios vaizdingų lietuvių bei užsienio rašytojų tekstų, juos skaitė, o mokiniai klausydami piešė tai, ką įsivaizdavo. 7–12 klasių mokiniai rašė esė ir miniatiūras apie taiką. Dalis mokinių darbus skaitė garsiai, vyko diskusijos. Dalį mokinių minčių apie taiką galite rasti paspaudę šią nuorodą.

Vilkaviškio rajono Virbalio vidurinė mokykla

Tarptautinė raštingumo diena Virbalio vidurinėje mokykloje

 

Vilkaviškio rajono Virbalio vidurinės mokyklos mokiniai paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. 5–6 klasių mokiniams mokytojos Inga Kardauskienė ir Inga Merkevičiūtė-Boguk skaitė knygelę ,,Matas ir Amadu“, kurioje pasakojama apie vaikų gyvenimą Afrikoje. Mokinukai nuoširdžiai buvo susikrimtę, kad šiame žemyne ne visi vaikai gali mokytis, kad daugeliui tenka dirbti kavos ar kakavos plantacijose. Penktokai ir šeštokai daug klausinėjo, kaip galima padėti Afrikos vaikams, kaip galima jiems perduoti įvairių mokymosi priemonių, kad padidėtų raštingumas. Juk Afrikoje jis mažiausias. Taip pat Virbalio vidurinės mokyklos mokinukai stengėsi nupiešti piešinių, kuriuose atsispindėtų vaikų mintys apie raštą, kalbą, skaitymą ir šių dalykų svarbą. Juk labai svarbu kalbėti apie raštingumą ir įvertinti tai, kad Lietuvoje visi gali išmokti rašyti ir skaityti.

Mokytoja Jūratė Šukytė su aštuntos klasės mokiniais nusprendė kalbą padaryti dar artimesnę mokiniams ir ją įasmenino – tiesiog leido klasės tarpduryje atsirasti įvardžiui, būdvardžiai visus apdalino rausvaskruosčiais obuoliais, mokiniai uždavinėjo įvairius klausimus vieni kitiems. Šioje pamokoje buvo norima pasakyti, kad kalbos galima ne tik klausytis, bet ir ją regėti, liesti, netikėtai atpažinti tekste. Juk kuo kalba artimesnė, tuo paprasčiau suvokti ir raštingumo naudą.

Virbalio vidurinės mokyklos Jaunųjų žurnalistų būrelio narės Lineta Ragažinskaitė ir Vitalija Augustė Valuckaitė džiaugėsi, kad Tarptautinės raštingumo dienos paminėjimas mokykloje buvo įdomus ir naudingas: „Juk mes taip retai pagalvojame, kad mokėti skaityti ir rašyti yra didžiulė laimė“.

Pasvalio r. Pumpėnų vidurinė mokykla

Skaitymo balsu valandėlės Pumpėnų vidurinėje mokykloje

Rugsėjo 8-ąją – Tarptautinę raštingumo dieną dieną – minimi ir pagerbiami tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą. Raštingu vadinamas žmogus, mokantis taisyklingai kalbėti, rašyti ir skaityti. Pasvalio r. Pumpėnų vidurinės mokyklos skaitykloje skaitymo balsu valandėlės priešmokyklinei grupei ir pradinių klasių mokiniams vyko tris praėjusios savaitės rytmečius. Klasių mokytojos ir bibliotekininkė Virginija Čeponienė skaitė naujausias knygas, gautas pavasarį, kurias mokiniai jau spėjo pamėgti. Vyko diskusijos apie prabėgusios vasaros keliones, pagalbą tėveliams ir seneliams, knygų skaitymą, gražią draugystę su bendraamžiais. Bibliotekininkė supažindino naujokus su biblioteka, kvietė vaikučius skolintis knygas iš bibliotekos ir jas garsiai skaityti kartu su tėveliais nors po 20 minučių kiekvieną dieną.

 

Pasvalio r. Pumpėnų vidurinė mokykla jau šių metų pavasarį noriai įsijungė į iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“ ir kasdien skaito balsu moksleiviams.

Vilkaviškio r. Sūdavos gimnazija

Sūdavoje – apie amžinąją taiką

Vilkaviškio rajono Sūdavos vidurinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Alitos Balčiūnienės 2 klasės mokinukai paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Vyko integruota lietuvių kalbos ir dailės pamoka. Pamokos pradžioje vyko diskusija taikos tema, kurios metu daugelis mokinių žodį „taika“ apibūdino kaip žmonių draugystę, sutarimą. Per televizorių matydami, kas vyksta pasaulyje, jie taip pat išsakė svarbiausią savo mintį – „nenorim, kad būtų karas“.

Atsižvelgiant į vaikų amžių pamokos metu jiems buvo skaitoma lietuvių liaudies pasaka „Apie amžinąją taiką“. Piešiniuose jie bandė atvaizduoti, kas jiems buvo skaitoma, taip pat rašė žodį „taika“.

Mažeikių r. Viekšnių gimnazija

Viekšniai mini Tarptautinę raštingumo dieną

 

Mažeikių r. Viekšnių gimnazijos 2A klasės pradinių klasių mokiniai ir mokytoja Sonata Mylienė paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Mokiniai kalbėjo, reiškė savo mintis apie taiką, kas tai. Suprato, kad taika gali būti žemėje ne tik tarp šalių, bet ir mokykloje kartu su bendraamžiais tarpusavyje, taiki draugystė gamtoje tarp jos gyventojų. Vėliau pradinukai atliko kūrybinį darbą – sukūrė plakatą TAIKA.

Kaišiadorių r. Pravieniškių vaikų dienos centras

Tarptautinė raštingumo diena Pravieniškių vaikų dienos centre

 

Skaitymą balsu, skirtą Tarptautinei raštingumo dienai, Pravieniškių bibliotekos bibliotekininkė Marytė Drulienė pristatė Pravieniškių vaikų dienos centre. Buvo pasirinkta Jono Biliūno pasaka „Laimės žiburys“, kurią labai įtaigiai perskaitė kultūros salės darbuotoja Liongina Bakanienė. Kūrinys baigiasi sakiniais: „Ir tą šventę kėlė kas metai, kas metai garbino savo laisvės ir laimės dieną“, „Ir visi buvo laimingi...“ . Diskusijoje, kas yra laimė dalyvavo ne tik vaikai, bet ir Pravieniškių seniūnijos seniūnė Galina Jengalyčeva, vaikų dienos centro socialinė darbuotoja Inga Alseikienė, vaikų dienos centro psichologė M. Linkutė. Vieniems vaikams laimė – tai šeima, kitiems –draugai, ramybė (o kokia ramybė, be taikos). Bet visi pritarėme Tomo minčiai – laimė – tai gyventi.

 

Seniūnė, daugybės televizijos viktorinų laimėtoja, pavasarinio „Europrotų“ turo Pravieniškių bibliotekoje komandos laimėtoja, vaikams papasakojo, kokią reikšmę intelekto vystymuisi turi raštingumas, noras viskuo domėtis, visur dalyvauti. Pravieniškių dienos centre yra įvairių vaikų, tad tai, kad jie itin atidžiai išklausė šią pasaką, yra malonus netikėtumas ir centro darbuotojoms, ir patiems vaikams.

Šiaulių Salduvės progimnazija

Salduvės progimnazija siekia išugdyti raštingą žmogų

 

Rugsėjo 8-oji – kalendoriuje ypatinga diena mokytojams ir visai inteligentijai. Šiaulių Salduvės progimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Sigita Grikienė, Birutė Klimašauskienė ir Genovaitė Reizgevičienė Tarptautinę raštingumo dieną su savo mokiniais kalbėjo apie rašto atsiradimo svarbą žmonijos istorijoje ir apie apie pakitusią raštingumo sąvoką. Dabar raštingo žmogaus sąvoka žymiai platesnė – jis geba ne tik rašyti, skaityti, bet ir rišliai bendrauti, skaičiuoti, moka pritaikyti įvairiausiose situacijose parašytus ir atspausdintus duomenis.

 

Išugdyti raštingą žmogų – nelengvas uždavinys. Juk kalba, raštas, skaitymas – tai priemonės, kurios leidžia išreikšti save, bendrauti, tobulinti save ir pasaulį. Išmokti ne tik skaityti, rašyti, skaičiuoti, bet gebėti atlikti tai be klaidų, taisyklingai gali ne kiekvienas. Tad mokytojas, rūpindamasis jaunos asmenybės intelekto vystymusi, kelia kalbėjimo, rašymo, skaitymo kompetencijų lygį, prisideda prie individualios ir bendros gyvenimo kokybės.

 

Šiemet Tarptautinė raštingumo diena buvo siejama su pačia svarbiausia žmonijos vertybe – taika. Tad mokytojos skaityti ir analizuoti pasirinko rašytojo A. De Sent Egziuperi kūrinį ,,Mažasis princas“, kuriame žodis sušvyti gražiausiomis prasmėmis. ,,Vaikai! Pasisaugokite baobabų“, – rašė žymusis prancūzų rašytojas. Skirtingai tuos baobabus suvokia penktokai ir aštuntokai, turbūt dar kitaip apie juos kalbėtų suaugę žmonės. Tačiau šiandieninėje greito gyvenimo tempo visuomenėje, kaip ir prieš šimtus metų, kai kurios vertybės išlieka tos pačios. Ir svarbiausios iš jų – taika ir žmonių tarpusavio ryšiai. Raštingas žmogus – kultūringas, išsilavinęs, mąstantis žmogus – geba tai suvokti, branginti ir vertinti.

Šiaulių r. Gruzdžių gimnazija

Gruzdžių gimnazijos antrokai diskutavo apie draugystę ir taiką

 

Šiaulių rajono Gruzdžių gimnazijos mokytojos Aurelijos Mykolaitienės 2 klasės mokiniai diskutavo apie raštingumą, apie kitose šalyse dar esančią didžiulę raštingumo stokos problemą. Šiųmetinės Raštingumo dienos tema – taika, tad su mokiniais kalbėjome apie draugystę tarp vaikų, žmonių, apie karą ir taiką. Po to mokiniai gamino taikos simbolį – baltą balandį.

Pakruojo r. Linkuvos lopšelis-darželis „Šaltinėlis“

,,Kodėlčiukai“ rašė pirmuosius žodžius

 

Prie Tarptautinės raštingumo dienos minėjimo prisijungė ir „Kodėlčiukų“ priešmokyklinės grupės vaikučiai iš Linkuvos lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ (Pakruojo r.). Priešmokyklinės grupės mokytojos Inos Ožiūnienės grupė nedidelė – tik 12 vaikų, tačiau visi norėjo pabandyti parašyti savo vardą. Rusnė, Viltė, Alanta, Manta tai jau mokėjo. Kiti bandė, pasižiūrėdami į vardo pavyzdį. Vaikai džiaugėsi, gyrėsi, nešė parodyti, kaip pavyko jų pirmasis rašto darbas darželyje.

 

Vėliau vaikai piešė piešinukus, kalbėjo apie laimę, džiaugsmą, šypseną, draugystę. Buvo pasiūlyta gražiai po raidelę išvedžioti žodį TAIKA. Sekėsi visai neblogai. Sunkiau buvo, kai teko paaiškinti, ką šis žodis galėtų reikšti. Tačiau ir čia mažieji priešmokyklinukai mąstė ir išreiškė savo nuomonę:

 

DEIVIDAS – tai ŽAISLAI,

LUKAS – tai LENTA,

VILTĖ – tai DAINA,

ARVYDAS susimąstęs tylėjo,

ERIKA – tai ROŽĖ,

ALANTA – tai DRAUGYSTĖ,

RUSNĖ – tai RAIDĖS,

AUKSĖ – tai MUZIKA,

JUSTINAS – tai TRAKTORIUS, MANTA – tai PIANINO DAINA.

 

Vaikų mintys buvo užrašytos prie jų parašyto žodžio TAIKA. Piešiniai įsegti į vaikų pasiekimų aplankus. Jie lauks tėvelių susitikimo. Tėveliai apžiūrės darbelius, išreikš savo nuomonę. Vaikai ir toliau bus skatinami kalbėti, pasakoti, išmokti rašyti savo vardelį ir visuomet šypsotis.

Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla

Bibliotekoje – apie rašto svarbą ir taikos reikšmę

Į Tarptautinės raštingumo dienos paminėjimą bibliotekoje susirinkę vaikučiai mielai klausėsi įžanginės kalbos apie tai, kam reikalingas raštas ir ką mums visiems reiškia taika. Beveik visi kėlė rankutes paklausti, ar skaito knygeles ir ar jiems jas skaito tėveliai. Trečiokai bibliotekon atidundėjo su pilnomis rankelėmis pieštukų, flomasterių... Ir didelėmis didelėmis akytėmis, kupinomis noro sužinoti, pamatyti. Paraginti nupiešti savo skaitomos knygelės veikėją, mielai ėmėsi darbo, o po to vienas po kito kilsnojo rankeles, norėdami papasakoti, ką nupiešė ir kokia istorija gaubia piešinį. Klausėmės, visi klausėmės...

 

Vyresnieji Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos mokiniai karpė taikos simbolius – balandžius, ant kurių užrašė linkėjimus visiems pasaulio piliečiams. Dažniausiai pasitaikantis linkėjimas buvo meilės, taip pat pasaulio bendruomenei linkėta taikos, šypsenų ir optimizmo.

 

Iniciatyvą rengė bei joje dalyvavo: Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos bibliotekos vedėja Henrika Gailienė kartu su bibliotekininkėmis, socialinė pedagogė ir aktyvūs 3C klasės mokiniai bei jų mokytoja Reda Baltkojienė.

Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla

Susitikimas su mokiniais taikos tema

 

Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos 2C klasės mokiniai kartu su mokytoja Agne Dapkute ir dailininke Edita Kondrat prisijungė prie Tarptautinės raštingumo dienos minėjimo.

Nuo rugsėjo 3 d. vyko susitikimai su mokiniais taikos tema. Vaikai ir jų tėveliai klausėsi pasakojimo apie nuostabiuosius pūkuotukus. Tai pasakojimas apie tarpusavio santykius. Pūkuotukai – tai įvairios meilės raiškos formos: kilnumas, mandagumas, supratingumas, padrąsinimas, atleidimas... Pasakojimas sukasi apie vieną paprastą klausimą: jei dovanoti laimę taip lengva, kodėl to nedarome? Dažnai pasiduodame neapykantai, šykštumui. Dažnai menkiname ir skaudiname artimą žmogų ir paverčiame pasaulį nemalonia vieta gyventi.

 

Po pasakojimo mokiniai darė siūlų pūkuotukus ir patys galvojo jiems gerų, malonių jausmų vardus. Kai vaikas būna piktas, nenori draugauti, negražiai kalba arba būna labai liūdnas, tai draugas duoda jam savo pūkuotuką. Jį laikome rankytėje ir glaudžiame prie širdelės ir skruostuko.

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla

Šeštokai suprato, kad mokslas – šviesa

 

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje mokytojos Auksės Petruševičienės šeštokai kūrybingai paminėjo Tarptautinę raštingumo dieną. Pamokos pradžioje paklausti, kas yra neraštingumas, vaikai tesugebėjo atsakyti: nemokėjimas rašyti. Tada diskutavome apie tai, kad neraštingumas – viena didžiausių kliūčių kovoti su skurdu visame pasaulyje. Mokiniai nustebo išgirdę, kad 862 mln. pasaulio žmonių nemoka skaityti ir rašyti, kad penktadalis mokyklinio amžiaus vaikų neturi galimybės lankyti mokyklos, kad nuo karų ir jų pasekmių kasmet miršta 1 mln. žmonių, kad nuo 1945 m. pasaulyje įvyko 200 karų, iš kurių daugiau kaip 90 proc. – besivystančiose šalyse... Paskui mokiniai žiūrėjo skaidres, kuriose atsispindėjo beraštės Afrikos skurdas: išdarkyta laukinių genčių išvaizda, ginkluoti vaikai, akmens amžiaus medicina, valgomos žiurkės ir t. t. Vaikus šie vaizdai sukrėtė, bet įtikino, kad tik tas, kuris moka skaityti, rašyti, skaičiuoti, gali apginti savo teises, turėti darbą, namus ir taiką. Pamokos pabaigoje šeštokai atliko kūrybinį darbą – ant spalvotų lapelių turėjo žodžiais ir vaizdais iliustruoti raštingumo ir neraštingumo sąvokas, palygindami jų reikšmę žmonijai. Vaikų darbeliai parodė, kad jie tikrai suprato Tarptautinės raštingumo dienos prasmę, o svarbiausias pasiektas tikslas – sustiprėjusi mokinių motyvacija ir tvirtas žinojimas, kad tik mokymasis – kelias į laimingą, sveiką, sotų ir saugų gyvenimą.

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas