Pumpėnų vaikai mėgsta klausytis „Siaubo pasakų“

 

 

Pasakoja Pasvalio rajono Pumpėnų vidurinės mokyklos bibliotekininkė Virginija Čeponienė.

Pasvalio rajono Pumpėnų vidurinė mokykla aktyviai įsijungė į Mažojo princo fondo iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“. Pirmiausia rengėme garsinius skaitymusbibliotekoje – nedideliais būreliais prie bibliotekininkės darbo stalo, o bibliotekos skaitykloje – visomis klasėmis ištisus mokslo metus. Mokykloje veikė socialiai remtinų vaikų vasaros stovykla. Skaityti balsu pradėjome jau pirmą dieną.

 

Pirmoji skaitoma knygelė buvo Vytės Nemunėlio „Meškiukas Rudnosiukas“. Kasdien vaikučiai drąsėjo, ėmė patys rinktis knygutes, eilėraščius, kuriuos skaitysime. Susipažinome su įdomiais lietuvių autoriais ir jų knygomis: „Kalendoriaus“ leidyklos publikuotomis „Lietuvos vaikų pasakomis“, Jurgitos Advilionytės ir Pauliaus Advilionio knyga „Katinas Micius“, Rugilės Zaleckaitės „Pasaka apie spalvotuką“, Jurgitos Markūnaitės „Žirnių ankštyje“ ir kt. Antrokės mergaitės nepaprastai džiaugėsi dailininkės Sigitos Mamaitytės iliustracijomis. Sakė, kad jose net raganos labai mielos, ką jau kalbėti apie papūstžandžius gyvūnėlius. Didžiulio susidomėjimo sulaukė naujausia bibliotekos knyga – tautosakos tyrinėtojos Ritos Repšienės parengtos „Siaubo pasakos“. Hmm... Net skaitantiems suaugusiems, kurie prisiminė šias pasakas iš savo vaikystės, buvo įdomu, o vaikai su didžiausiu nekantrumu laukė tų pasakų skaitymo! Klausėme vaikų, kodėl jiems taip patinka siaubo pasakos? Ogi todėl, kad jos nenuspėjamos, kiekviename žingsnyje laukia įvairūs netikėtumai, aprašomi šiurpūs senų laikų nutikimai kapinėse ir bažnyčiose. Kartais pasakos baigiasi gerai – triumfuoja gėris, o kartais nugali nenubaustas blogis. Tada mes svarstome, pergyvename, kodėl gi taip atsitiko. Vaikai vienas per kitą pasakojo savo išgyventas baimes, nutikimus iš savo patirties. Taip besikalbant ir bediskutuojant skaitymo laikas ilgėjo nuo 20 minučių iki valandos ir ilgiau.

 

Kad nebūtų nuobodu klausytis vien tik bibliotekininkės ir mokytojų, skaityti balsu kvietėme garbingų svečių. Pirmiausia apie savo mėgstamus rašytojus ir skaitomas knygas papasakojo mokyklos direktorius Alvydas Matuzevičius. Direktorius dėsto rusų kalbą, todėl mums visiems buvo įdomu pasiklausyti Aleksandro Puškino eiliuotos „Pasakos apie carą Saltaną“. Stovyklautojos Evos Juodelytės mama, mokytoja Rasa Juodelienė skaitė Kosto Kubilinsko „Bebenčiukas ir kvailutė“. Sužinoję, kad mūsų rajono meras Gintautas Gegužinskas nepaprastai mėgsta skaityti, nesunkiai prisikvietėme ir jį pabendrauti su vaikais. Meras papasakojo apie savo vaikystę, mokyklą, meilę knygai ir visiems paskaitė pasirinktą pasaką iš knygos „Gražiausios pasaulio pasakos“.

 

Taip pat norisi pasidžiaugti, kad pradinių klasių vaikai dalyvauja ir leidyklos „Alma littera“ akcijoje „Augu skaitydamas“. Visiems vaikams parvežti Knygų medžių plakatai iš Panevėžio „Pegaso“ knygyno. Mergaitės ir berniukai kruopščiai susirašė stovyklos metu garsiai perskaitytas knygutes ant Knygų medžio lapelių ir į namus glėbiais nešėsi knygutes skaityti. Bibliotekininkė net sunerimo, kad užtektų laiko ir mamytėms padėti nesibaigiančiuose vasaros kaimo darbuose. Pasirodo viskas suderinama.

 

Paklausinėjau vaikučių apie kasdieninį 20 minučių skaitymą su tėveliais. Pasirodo, galime džiaugtis tuo, kad mūsų pastangos davė puikių rezultatų – nemažai mamyčių pradėjo garsiai skaityti savo vaikams vakarais.

 

Pumpėnų vidurinės mokyklos archyvo nuotraukose: mokykloje svečiuojasi Pasvalio r. meras G. Gegužinskas, pasakas vaikams skaito mokytoja Irma Sutkienė, rajono meras, knygomis domisi mergaitės Miglė Matušauskaitė ir Eva Juodelytė.

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas