Renginių ciklas Šalčininkų r. Butrimonių vidurinėje mokykloje

Butrimonių penktokams patiko skaityti

Tarptautinės raštingmo dienos proga Šalčininkų r. Butrimonių Anos Krepštul vidurinės
mokyklos penktokus bibliotekininkė pakvietė į neįprastą skaitymo valandėlę.

 

 

Mokiniai patogiai įsitaisė mokyklos sode ant medinio suolo. Mokinių rankose puikavosi knygelė, kurios ištraukėlę kiekvienas skaitymo valandėlės dalyvis buvo pasiruošęs kuo įtaigiau paskaityti.

 

 

Malonu buvo klausytis jau anksčiau girdėtų pasakėlių ištraukų ir atpažinti nuomažų dienų žinomus pasakų veikėjus. Smagu buvo išgirsti ir rimtų žinių iš enciklopedijų. Tačiau visus labai sudomino lenkų kalbos mokytojos perskaitytas Marijos Kanopnickos eilėraštis apie rudeninį sodą, apie obelį, pasipuošusią raudonšoniais obuoliais. Tuoj pat mažiesiems klausytojams kilo noras nusilenkti obeliai už nuostabiai kvapnias rudens dovanas.

 

Paskaitę knygeles ir pasiklausę draugų skaitymo balsu, penktokai sugužėjo į mokyklos biblioteką. Bibliotekininkė supažindino su skaitytojo teisėmis ir pareigomis, išdavė skaitytojo pasą ir pakvietė tapti aktyviais skaitytojais.

 


Tokia skaitymo valandėlė Butrimonių Anos Krepštul vidurinėje mokykloje buvo pirmasis renginys, skirtas skaitymo balsu kultūrai ugdyti. Siekiant palaikyti iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ idėjas, buvo nuspręsta organizuoti skaitymo valandėles ir kitų klasių mokiniams bei minint Tarptautinę raštingumo dieną organizuoti gražiausios rašysenos konkursą.

 

Antrokams skaitė mama

 

Mokyklos antrokai sulaukė mielos viešnios, kuri jiems skaitė balsu Prasidėjus antrai pamokai klasės duris pravėrė vieno antroko mama, kurią lydėjo mokyklos bibliotekininkė. Eriko mama atsinešė labai gražią pasakų knygą. Maloniai pasisveikino su visais, pasiteiravo, ar vaikams patinka skaityti patiems, ar malonu klausytis, kaip kiti jiems skaito. Antrokai buvo labai aktyvūs, drąsūs, todėl į klausimus atakinėjo noriai. Netrukus mokytoja pakvietė antrokus pasiimti labiausiai mylimą žaisliuką ir patogiai atsisėsti ant kilimo, ant kurio jau sėdėjo ponia Irena. Kai visi vaikai susėdo ratu, Eriko mama paaiškino, kokią pasaką pasirinko skaityti. Antrokėliai atidžiai klausėsi sekamos pasakos, mielai peržiūrėjo spalvingas iliustracijas. Pasidžiaugė, kad buvo smagu klausytis. Pasiklausius pasakos mokytoja pakvietė mokinius lentoje spalvotomis kreidelėmis užrašyti savo vardą.

 

Aštuntokai ir dvyliktokai aiškinosi skaitymo naudą

 

Aštuntokai pamokai, skirtai raštingumui ir taikai paminėti, ruošėsi iš anksto. Jiems lietuvių kalbos mokytoja pasiūlė nueiti į mokyklos biblioteką, pasižvalgyti savo asmeninėse bibliotekėlėse ir surasti prasmingų pamąstymų taikos tema.

 

Pamokos pradžioje mokiniai aptarė, kodėl svarbu skaityti, kokias knygas verta skaityti. Visiems įsikūrus kabineto centre pradėta skaityti balsu pasirinktas ištraukas. Skambėjo Jono Aisčio, Justino Marcinkevičiaus, Prano Mašioto, Leonardo Gutausko, Igno Šeiniaus kūrinių fragmentai.

Skaitymo balsu renginio nevengė ir dvyliktokai, kurie lietuvių literatūros vadovėlyje arba chrestomatijoje greitai išsirinko ištrauką, kurios pakvietė pasiklausyti klasės draugus. Be to, dvyliktokai dalyvavo gražiausios rašysenos konkurse. Pasirodo, kad dvyliktokai labai kūrybiški jaunuoliai. Jie sukūrė ant delno skaitymo naudą aiškinančią reklamą.

 

Pasakojimą parengė lietuvių kalbos mokytoja Rasytė Matulevičienė

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas