Įrašai

Molėtų pagrindinė mokykla

 

Molėtų pagrindinė mokykla – už taiką pasauliui!

 

Molėtų pagrindinėje mokykloje buvo minima Tarptautinė raštingumo diena, kurią UNESCO mini jau daugiau nei 40 metų.

 

Visi mūsų mokyklos mokiniai visą rugsėjo 3–8 dienomis buvo skatinami dalyvauti skaitymo akcijoje balsu namuose savo šeimos nariais. Vaikai rinko mintis, kūrinius apie taiką, juos skaitė klasėse, kalbėjo apie taiką, rašė savo mintis šia tema. Rugsėjo 7 dieną vyko renginys. Lietuvių kalbos mokytojos Regina Krupauskienė, Nijolė Repečkienė, Zita Rinkevičienė, Jūratė Juškienė, Aušra Minkevičienė, Jolanta Audenienė per 4 pamoką pakvietė mokinius į šventiškai papuoštą aktų salę. Mokytoja N. Repečkienė kalbėjo apie skaitymo ir taikos reikšmę, kvietė visus aktyviai prisidėti kasdieniniame gyvenime išsaugant taiką. Po to mokiniai raiškiai skaitė ištrauką iš Vytautės Žilinskaitės kūrinio „Kelionė į Tandadriką“, kurioje jautriai kalbama šia tema. Visų klasių mokiniai skaitė taikos tema mintis, kurias užrašė jų klasių draugai. Atskirame lape visi pasirašė, jog yra neabejingi taikos išsaugojimui. Renginio pabaigoje visi dalyviai, lydimi lietuvių kalbos mokytojų, skubėjo į mokyklos kiemą. Balti balionai mokinių parašus išskraidino pasauliui...

 

Mintys iš mokinių laiškų „Mes už taiką pasauliui“:

 

Žmonės neturėtų kariauti, nes jie visi tokie patys. Skiriasi tik kultūra ar odos spalva. (5a)

 

Taika kiekvienoje šalyje yra lyg oras ir vanduo. Ji reikalinga ir tarp draugų, artimųjų bei viso pasaulio žmonių. (5b)

 

Manau, kad taika – tai nuostabus reiškinys, nes tik jos dėka mes tampame švelnesni, geresni ir pradedame suprasti, ką reiškia draugystė. (5c)

 

Šalis, kuri yra taiki, daugiau stato mokyklų, tad toje šalyje daug protingų, kultūringų žmonių. (5d)

 

Taika – tai neužgęstanti šviesa. Ji šviečia žmogaus viduje ir žmogų padaro laimingą. (6a)

 

Taika – tai meilė, draugiškumas, laimė, sutarimas, pakantumas, mandagumas, nuoširdumas. (6c)

 

Taika – tai gerumas.(6d)

 

Taika – ne tai, kai tu nusileidi kitam ir visi sako, kad tu silpnas. Atvirkščiai, tu stiprus lyg ąžuolas. O kiekvienas tavo darbas – gilės. Ir jų turi būti daug. (6e)

 

Jei ginklus iškeistume į mokslą, išgirstume daugiau vaikų džiaugsmo ir juoko.(7a)

 

Karas – tai pirmiausia skriauda vaikams. Negalima skriausti vaikų! Mes už taiką! (7b)

 

Aš labai tikiuosi, kad vieną dieną viso pasaulio žmonės susiprotės ir nutrauks teroro aktus, karus ir nuslopins kraujo ir keršto troškimą. Aš stengsiuosi prie to prisidėti ir sieksiu, kad niekas neskriaustų nekaltus. (7c)

 

Baltas paukštis – tai lyg taikos ženklas, primenantis visiems, kad reikia gerbti ir mylėti kiekvieną žmogų, nesvarbu, ar jis iš kitos šalies ar iš tavo klasės. (7d)

 

Gyvenkime taikiai. Niekas nenori išgyventi karo, nesvarbu, koks jis yra: nesantaika tarp artimų, draugų ar karas su ginklais, kai žūsta žmonės. (8a)

 

Taika yra pirmoji prielaida kultūrai vystytis. (8b)

 

Taika – žodis, kuris padeda išspręsti visus ginčus. (8c)

 

Taika – tai ne sudarytas sandėris tarp dviejų valstybių. Taika turi keliauti iš širdies į širdį ir būti daugiau nei nutilę ginklai. (8c)

 

Taika – tai draugystė, atlaidumas, gerumas. Taika – tai ne vien blogio sustabdymas, bet ir gėrio, žmogaus į širdį priėmimas. (8d)

 

„Taika tokia vertinga, kad pats žodis džiugina ausį“,– sakė Ciceronas. Ir šiais laikais žmonės ginčijasi, pykstasi, apkalba vieni kitus, nesutaria. O galėtume padėti vieni kitiems ir gyventi taikoje. (10 kl.)

 

Reikia gyventi draugiškai, nes be taikos mūsų pasaulis gali pražūti. Manau, jog taika yra labai svarbi visiems: ir mažiems, ir seniems, ir bet kurios valstybės žmonėms. Juk visi esame lyg viena didelė šeima. Pamąstykime, kaip mes elgiamės su savo šeimos nariais. O jei taip gražiai elgtumės ir su kitų šalių gyventojais? Manau, jei taip elgtumės, pasaulyje būtų taika. Taika tokia kasdieniška vertybė, jog mes dažnai net pamirštame šį žodį.

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas