Kodėl svarbu skaityti savo vaikams?

 

 

„Skaitymas kasdien – esminis dalykas, ką galime duoti savo vaikams“ – įsitikinusi klubo mamoms
"Laiminga mama – laiminga šeima" įkūrėja, Šeimų universiteto moderatorė, dviejų vaikučių mama Aušrinė Černiauskienė. Ji pasisiūlė bendradarbiauti su iniciatyva „Visa Lietuva skaito vaikams“ bei pasidalinti savo patirtimi ir mintimis.

 

Apie skaitymo naudą vaikams perskaičiau jau prieš 6 metus ir vaikus auginau pagal tą metodiką (skaičiau jiems kasdien nuo pat gimimo). Vaikai jau būdami 2,5 metų sklandžiai ir aiškiai kalba, naudoja platų žodyną. Supratau, kad tai yra esminis dalykas, ką mes galime duoti savo vaikams.

 

Skaitydami savo vaikams nuo pat gimimo, o galbūt net iki gimimo, mes suteikiame tvirčiausią pagrindą jų ateities gyvenimui: kalbą, kuri svarbi komunikuojant, mokantis naujų dalykų, jausmų pažinimą, savo meilę ir meilę knygoms. Kodėl vieni vaikai pradeda kalbėti anksti, o kiti nešneka būdami net ir trejų metų? Amerikiečių mokslininkai atliko 10 metų trukmės studiją, tirdami tuos pačius vaikus, ir pamatė, kad tėvų skaitymas kartu su vaikais – viena iš esminių priežasčių, kodėl vaikai pradeda anksti kalbėti. Vaikai iš šeimų, kuriose tėvai ne tik kalbėdavosi su savo vaikais nuo pat gimimo, bet ir skaitydavo jiems knygas, vartojo platesnį žodyną, raiškiau dėliojo mintis. Jiems buvo lengviau mokytis, jie pasiekė geresnių mokymosi rezultatų.

 

Kaip teigia vaikų psichologas Dr. Stephen Briers, skaitymas net be paveikslėlių yra nepaprastai svarbus vaiko emocinio išprusimo raidai – taip vaikai susipažįsta su emocijomis. Jūsų vaiko ateities laimės ir tinkamo elgesio pagrindas – jo emocinė raida. Suprasdamas savo ir kitų žmonių emocijas vaikas sugebės kurti prasmingus tarpusavio santykius, nuo ko priklauso žmogaus laimė.

 

Skaitymas šiame skaitmeniniame amžiuje dažnai nustumiamas į antrą planą. Tėvai pasodina vaiką prieš televizorių arba įjungia mokomąją programėlę išmaniajame telefone arba kompiuteryje ir mano, kad vaikas taip išmoks kalbėti. Bet reikia suprasti vieną svarbiausių dalykų – kalba be bendravimo su žmogumi neturi prasmės. Televizorius neišmokys jūsų vaiko kalbėti. Paskaičiuota, kad net pačioje intelektualiausioje TV laidoje žodynas yra kelis kartus skurdesnis nei paprastoje vaikiškoje knygelėje. O dar svarbiau – televizorius nemoko jūsų vaiko susikaupti – greitai besikeičiantys vaizdai išmoko vaiką sukaupti dėmesį vos 30 sekundžių. Mokslininkai atliko tyrimus, kurie įrodo, kad televizorius yra vienas iš vaikų hiperaktyvumo priežasčių. Ar žinote, kad žiūrint televizorių smegenys yra miego būklėje: sustingęs žvilgsnis, sumažėjusi reakcija. O skaitant knygą jos yra ypač budrios!

 

Tačiau jūs pasakysite – mano vaikas nenori skaityti! Kai paimu knygą, skaitau, jo dėmesys nukrypsta ir jis nubėga žaisti. Taip yra todėl, kad niekas mūsų nemokė skaityti taip, kad ir vaikui, ir suaugusiam būtų smagu.

 

Apie skaitymo naudą plačiau, skaitymo techniką, skaitymą vaikui pagal amžių ir kokias knygas rinktis galite sužinoti išklausę seminaro „Kodėl svarbu skaityti savo vaikams?“. 1,5 – 2 val. trukmės seminare aptariamos šios aktualios temos:

• Skaitymas kartu – geriausias tėvų ir vaikų laisvalaikis.

• Knygos ir vaiko kalbos vystymąsis.

• Knygos ir vaiko emocinis vystymąsis.

• Knygos/ TV ir koncentracija.

• 8 skaitymo vaikui taisyklės.

• Kokias knygas rinktis?

 

 

 

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas