Panevėžio „Vaikystės“ metai su knyga

 

Pasakoja Panevėžio lopšelio–darželio „Vaikystė“ priešmokyklinio ugdymo pedagogės Janina Globienė ir Roma Padolskienė. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka 2012 m. minėjo 90-uosius gyvavimo metus.

 

Tai pirmoji Panevėžio miesto biblioteka, kuri didžiuojasi miesto ir šalies šviesuolių bendruomenėje pelnytu kultūros centro vardu. Panevėžio lopšelio–darželio „Vaikystė“ priešmokyklinė „Lašiukų“ ir spec. priešmokyklinė „Ežiukų“ grupės, vykdydamos projektą „Metai su knyga“, jau mokslo metų pradžioje apsilankė apskrities viešojoje bibliotekoje bei Vaikų ir jaunimo literatūros centre.

 

Bibliotekoje vaikai su nuostaba apžiūrinėjo gausias knygų lentynas, erdvias skaityklas, saugyklas, be žado klausėsi bibliotekos darbuotojų pasakojimo apie seniausias knygas. Juos nustebino netradicinė galerija, Atvira jaunimo erdvė. Vaikų ir jaunimo literatūros centre vaikai sužinojo, ne tik kaip tapti nuolatiniu skaitytoju, bet ir kad galima bibliotekos skaitykloje pavartyti žurnalus, knygutes, pažaisti stalo žaidimų, pasinaudoti kompiuteriu. Vaikai vartė knygutes, klausėsi skaitomos Julijos ir Tomo Wieslanderių „Mamulės Mū“. Bibliotekos darbuotoja darželinukams pasiūlė dalyvauti knygų skaitymo akcijoje. Tad mes, priešmokyklinio ugdymo pedagogės, nuo mokslo metų pradžios garsiai skaitome vaikams, o vaikai „augina“ pamėgtų knygelių medį.

 

Kadangi knyga yra nuolatinis mūsų kasdienio darbo palydovas, mes su džiaugsmu įsijungėme į LPF „Mažojo Princo fondo“ iniaciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“. Trumpus pažintinius tekstus, eilėraštukus skaitome „Ryto rato“ metu, o popietinėje veikloje kartu su vaikais vartome knygas, aptariame iliustracijas, aiškinamės vieną ar kitą nežinomą žodį ar žodžių junginų, inscenizuojame. Prieš pietų miegą, kai vaikai jaukiai įsitaiso savo lovelėse, skaitome pasakas. Nors mūsų grupes lanko ir šešiamečiai, ir jaunesni vaikai, pasakos valandėlių laukia visi. Mažiesiems ir turintiems kompleksinių sutrikimų vaikams sunku išklausyti ilgas pasakas, tai prieš miegą skaitome keletą trumpų pasakėlių.

Vaikai jau turi savo mėgstamas pasakėles, kurias skaityti prašo ir savo tėvelių. Norėdamos paskatinti tėvelius garsiai skaityti vaikams tėvų lentoje skelbiame straipsnius „Kuo naudingas skaitymas balsu?“, „Skaitiniai – bendrystės forma“, kalbamės su jais apie grupėse skaitomas knygutes ir nuo mokslo metų pradžios pastebimus skaitymo garsiai daromus pokyčius vaikų elgesyje, kalboje, veiksmuose. Skatindamos bibliotekos, šeimos ir darželio bendradarbiavimą Vaikų ir jaunimo literatūros centre surengėme vaikų darbelių parodą „Šaltas vėjas niekadėjas“. Tėveliai, atėję pažiūrėti savo vaikų darbelių, turėjo puikią galimybę su vaikais pavartyti knygeles ar tapti nuolatiniais skaitytojais. Kartu su tėveliais skaitydamos garsiai vaikams vertingą literatūrą skatiname jų psichinį, protinį ir moralinį vystymąsi, ugdome jų emocinį intelektą, sužadiname jų poreikį skaityti, tausoti knygas.

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas