Vaikų globos namuose – šiltas bendravimas su knyga

 

Vaikų globos namuoseSkaitymo balsu renginiai ir juose dalyvavę žymūs ir įdomūs Lietuvos žmonės jau antrus metus džiugino Lietuvos vaikų globos namų, šįkart Alytaus, Vilniaus ir Kauno, auklėtinius.

 

 

Šiųmetės akcijos „Į vaikų globos namus – su knyga!“ iniciatoriai – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ir „Mažojo princo fondas – Visa Lietuva skaito vaikams“, šventės globėja - socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Balandžio 2 dieną Alytaus vaikų globos namuose Tarptautinė vaikų knygos diena paminėta išskirtine švente „Į vaikų globos namus – su knyga!“. Jos metu žinomi Lietuvos žmonės skyrė savo laiką ir meilę vaikams bei kartu su jais dainavo, vaidino, sekė pasakas, skaitė eilėraščius ir knygų ištraukas. Akcijoje dalyvavo TV laidų vedėjai Laura Imbrasienė, Giedrius Leškevičius, dainininkės Asta Pilypaitė, Girmantė Vaitkutė, aktorė ir šokėja Dalia Michelevičiūtė, renginių režisierius Vytenis Pauliukaitis, kino režisierius ir aktorius Robertas Šarknickas, muzikantai Adas Meškėnas, Karolis Ramoška, fotomenininkas Ričardas Anusauskas, šokėjas Vadimas Šuško, etnologė Marija Liugienė, žurnalo „Vakaro žvaigždelė“ redaktorės Daiva Bauerienė ir Neringa Staniūnaitytė.

 

 

 

Pamokančią pasaką apie tai, kas yra laimė, vaikams skaitė renginio globėja, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. „Vaikystėje knygos man buvo vienas didžiausių malonumų, todėl šiandien skaityti vaikams ir diskutuoti su jais apie jų pasaulio suvokimą, svajones ir vertybes yra be galo smagu. Tikiu, kad ne tik knygos, bet ir su vaikais bendravę ir savo talentais dalinęsi garsūs žmonės įkvėpė jiems pasitikėjimo savimi ir padovanojo didžiausią dovaną – savo dėmesį bei šilumą“, - įspūdžiais dalinosi ministrė Algimanta Pabedinskienė.

 

Perskaičius pasaką, ministrė su vaikais diskutavo apie laimę, jų svajones. Pirmąją vietą laimės kontekste vaikai skyrė šeimai, po jos – draugams, sveikatai ir meilei. Vaikai ministrei pažadėjo nupiešti savąją laimę. Taip pat ministrei vaikai pažadėjo, jog nuo šiol prieš miegą pasikeisdami seks vieni kitiems pasakas.

„Nusijuok, viską pakeist gali. Viskas yra jūsų rankose ir tik jūs esate savo likimo kalviai. Tik nuo jūsų priklauso, kokiais žmonėmis tapsite. Jeigu norite daug pasiekti, turite dirbti iš visos širdies ir jums tikrai pasiseks“, - su šypsena pozityvius patarimus dalijo A. Pilypaitė. Dainininkė, kuri išvakarėse šiek tiek nerimavo, po renginio džiaugėsi maloniu bendravimu su vaikų globos namų auklėtiniais: „ Kartu padainavome keletą dainų, drauge paskaitėme gražią pasaką – visi labai šiltai ir nuoširdžiai pabendravome. Gaila, kad tokių akcijų yra tiek mažai.“

Etnomuzikologė Loreta Sungailienė ir kompozitorius Vaidas Lengvinas vaikams pristatė programą „Visa Lietuva skaito vaikams – Pasakų traukinys“. Jos metu Smalsučių miestelyje vaikai aktyviai dalyvavo viktorinoje – minė mįsles, atsakinėjo į klausimus apie knygas, jų autorius ir herojus. Velykės pasakų giraitėje jiems buvo sekama dzūkiška pasaka. Gerų darbų stotelėje vaikai į krepšį sudėjo per visus metus atliktus savo geruosius darbus. Talentų ringe vaikai ir jų aplankyti atvažiavę svečiai varžėsi, kas gražiau deklamuoja, šoka ir dainuoja. Atsidėkodami dėmesį parodžiusiems žinomiems Lietuvos žmonėms, vaikų globos namų auklėtiniai scenoje atliko keletą dainų.

Balandžio 8 d. šventė tęsėsi Vilniaus Žolyno vaikų socialinės globos namuose. Dainininkė Veronika Povilionienė, dainininkas ir kompozitorius Jonas Sakalauskas, aktorė Redita Dominaitytė, roko grupės „Merlin“ atlikėjas Feliksas Kutka, televizijos laidų ir renginių vedėja Asta Stašaitytė-Masalskienė, simfoninio orkestro dirigentas Vytautas Lukočius, Baltijos kamerinio operos teatro vadybininkė Donata Malaiškaitė ir Mykolo Romerio universiteto studentai klausėsi vaikų dainų bei kalbų, skaitė knygas, patys koncertavo ir linksminosi kartu su sostinės Žolyno vaikų socialinės globos namų auklėtiniais. Vaikai pasakojo apie savo troškimus pasakojo, kai svečiai nedidelėse grupėse skaitė jiems knygas ar prisiminė įdomias istorijas. Aktorė R. Dominaitytė su mergaitėmis žaidė popierinėmis lėlėmis, karpė joms drabužėlius. J. Sakalauskas daugiausia laiko praleido su pačiais mažiausiais vaikų globos namų auklėtiniais ir skaitė pasaką apie Rududu.„Skaitymas balsu – tai dovana vaikui. Dėmesys, rūpestis, bendravimas su juo – gyvenimo įprasminimas, galimybė išugdyti protingą, kritiškai mąstantį, dvasines vertybes vertinantį žmogų“, - kalbėjo operos solistas Jonas Sakalauskas.

 

Folkloro atlikėja V.Povilionienė teigė, kad pakviesta ji neatsisako dalyvauti tokiose akcijoje. „Vaikai yra vaikai. Norisi, kad jų gyvenimas būtų gražesnis. Dabar jie apgyvendinti, pavalgydinti. Tačiau kai jie išeis į gyvenimo kelią, norisi, kad rastų savo vietą.“ Todėl globos namų auklėtinių dainininkė ir teiravosi, kuo jie norėti tapti užaugę.

 

Šventė, per kurią sostinės Žolyno vaikų globos namuose lankėsi žinomi žmonės, truko daugiau kaip dvi valandas. Antroje renginio dalyje atlikėjas J.Sakalauskas žaismingai įtraukė vaikus kartu dainuoti ir šūkalioti. Pabaigoje mažieji auklėtiniai gavo rėmėjų dovanų - saldumynų ir knygų. Rokeris F.Kutka vaikams padalijo grupės "Merlin" albumų. Akciją „Į vaikų globos namus – su knyga!“ fotografavo sostinės klubo "Fotokablys" narė Loreta Margelė – kad galėtų padovanoti įamžintas šventės akimirkas, ir globos namų auklėtiniai turėtų ką prisiminti. Tačiau svarbiausia dovana buvo nuoširdus dėmesys, šiltas ir betarpiškas bendravimas, ypač, kai visa tai - iš širdies.

Svečiams atsidėkodami koncertavo ir Žolyno vaikų socialinės globos namų auklėtiniai. Labiausiai visus suaugusius sugraudino sesučių Gretos, Sandros ir Viktorijos atliekama daina apie mamą ir tėtį, kurie savo vaikus sūpuoja svajonių supynėmis.

 

Į antrus metus mažiausiųjų širdis šildančią akcija „Į vaikų globos namus – su knyga!“ šiemet entuziastingai įsijungė ir VU KHF IV kurso Kultūros vadybos studentai. Pakviesti „Mažojo Princo fondo“ iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ ambasadorės Loretos Sungailienės, studentai balandžio 8 d. Kauno vaikų globos namuose „Atžalynas“ skaitė knygas ir bendravo su čia gyvenančiais vaikais.

Pirmiausia aplankyti vaikai dainomis ir trumpu velykinės tematikos spektakliuku pasveikino atvykusius svečius – studentus, L. Sungailienę, V. Lengviną bei „Šeimų uiniversiteto“ moderatorę, klubo mamoms „Laiminga mama – laiminga šeima“ įkūrėją Aušrinę Černiauskienę su vaikais. Studentai taip pat nudžiugino vaikus specialiai jiems paruošta lietuvių liaudies tradicijomis apipinta Atvelykio programa. Vėliau bendravimas ir knygų skaitymas vyko keturiomis grupėmis. Ikimokyklinio amžiaus vaikai, pradinukai, jaunesnieji paaugliai ir iš globos namų netrukus išeiti besiruošiantys jaunuoliai itin noriai bendravo su atvykusiais svečiais, ragavo jų atvežtus tortus, pyragus ir smalsiai sklaidė dovanotas naujas knygas. „Net pats nesitikėjau, kad šis renginys taip puikiai pavyks, kad mus taip šiltai priims. Su vyresniaisiais itin susibendravome, daug diskutavome, vėliau jie mūsų prašė dar pasilikti, aprodė savo kambarius. Nemaniau, jog bus taip gera“, - tvirtino VU KHF studentas Donatas Grinius.

Šios idėjos iniciatorė L. Sungailienė džiaugėsi užsimezgusiu kontaktu tarp vaikų ir studentų, nes tai ir buvo pagrindinis tokio susitikimo tikslas. Renginio dalyviai tvirtino, kad dėmesys ir gyvas bendravimas yra tai, ko labiausiai trūksta globos namuose augantiems vaikams. „Kartais sunku pradėti pokalbį, tad knyga padeda išspręsti šią situaciją. Nuo skaitymų, kūrinių analizavimo mes pradedame bendrauti ir susipažinti vieni su kitais. O skaitymas balsu yra puikus būdas vaikams parodyti dėmesį ir šilumą, išgirsti jų mintis“, - sako L. Sungailienė. Moteris žavėjosi vaikų išmone, susidomėjimu, gebėjimu klausyti ir analizuoti kūrinius.

„Vaikai buvo labai patenkinti ir parodė tikrai didelį susidomėjimą knyga. Akimirksniu užsimezgę šilti santykiai, studentų dėmesys tikrai džiugino ir skatino dar labiau skaityti, domėtis ir mylėti knygas“, - tvirtina „Atžalyno“ globos namų direktorė Dalia Pajedienė.

 

Alytaus, Vilniaus ir Kauno vaikų globos namų auklėtiniams Įvairių knygų bei žurnalų padovanojo leidyklos „Tyto alba“, „Vaga“, „Garnelis“, „Žara“, „Dominicus Lituanus“, „Gimtasis žodis“, „Stiklo tiltai“, „Lututė“, „Flintas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, UAB „Sofoklis“, žurnalai „Vakaro žvaigždelė“, autoriai ir leidėjai Jurga ir Ričardas Anusauskai, Vytautas Račickas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kolektyvas. Saldumynais, gardžiais tortais ir pyragais švenčių dalyvius vaišino Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, Jūratės Gulbinienės įmonė, įmonė „Kačergės vingis“, restoranas „La Bodega del Toro“ Kaune. Šachmatų rinkinį savo miesto globos namų vaikams dovanojo Kauno šachmatų federacija.

 

Ramintos Kriščiūnaitės nuotraukose – akimirkos iš Tarptautinės vaikų knygos šventės Alytaus vaikų globos namuose. Alvydos Jaugaitės ir Loretos Sungailienės nuotraukose - šventės Kauno vaikų globos namose "Atžalynas" akimirkos.

 

Rėmėjai


 

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas