Knyga „Berniukas ir jo mylinti širdis“ skatina ir plečia edukacinės iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ sklaidą

 

Provokuojanti, jaudinanti pasaka visai šeimai apie tai, ar galima mylėti visa širdimi neprarandant savęs

 

 

Šią knygą tiesiog privalu turėti kiekvienoje bibliotekoje, mokykloje ir namuose, kuriuose suaugusieji skaito vaikams vertingą literatūrą, kuriuose vertinamos lietuviškos kultūros apraiškos, ypač sulaukusios pasaulinės sėkmės. Nedaugeliui autorių tėra pavykę taip meistriškai atskleisti asmenybės savivertės ir tapatybės suvokimo temas. „Berniukas ir jo mylinti širdis“ yra istorija vaikams nuo 3 iki 13 metų, tačiau suaugęs skaitytojas joje irgi išvys save, suviliotą autoritetų, madų ar idėjų. Tai lektūra, skatinanti pažvelgti į save nauju žvilgsniu, išsivaduoti iš pančių, diktuojančių kuo būti, kaip atrodyti, padedanti jaustis laisvam vaikams bei suaugusiems.

 

Meilės ir tapatybės paieškų alegorija, prancūzų rašytojo žvilgsnis į lietuvių dailininko meną. Puikus rašytojo ir dailininko duetas

 

Apie dailininko Stasio Eidrigevičiaus iliustracijas neįmanoma kalbėti atskirai nuo platesnio jo kūrybos konteksto aptarimo. Pastelės technika atliktos šios knygos iliustracijos primena jo plakatams būdingą stilių, kai žiūrovas juste jaučia į jį įsmeigtas akis. Portretų galerija švyti visomis spalvomis ir jauniausiems skaitytojams yra tarsi raktas, atveriantis duris į visą jo kūrybos pasaulį. Jo neįmanoma su niekuo supainioti, jį žino ir juo žavisi visas pasaulis, o Panevėžyje netgi ruošiamasi steigti šio pasaulinio lygio menininko multifunkcionalisto Menų centrą. François David, puikus poetas, kurio daugiau nei 200 knygų išleista Prancūzijoje, Ispanijoje ir Kinijoje, yra Stasio gerbėjas. Parengti ir išleisti bendrą su Stasiu knygą buvo jo daugelio metų svajonė. Bendro darbo išdava tapo tekstas, įkvėptas veidų ir kaukių iš Eidrigevičiaus plakatų, nuostabi alegorija apie meilę, istorija apie veidą, visiškai pakintantį nuo bet kokios emocijos ar situacijos.

 

Nuostabus, meistriškas, giliamintis tekstas

 

Istorija prasideda kaip pasaka. Berniuko širdis yra tokia didelė, kad sugeria viską, ką įsimyli, ir jis virsta viskuo, į ką įdėmiau įsižiūri: žaviu asiliuku, mielu katinėliu, tulpe. Jis myli ne tik tai, kas miela; atjautos galia tokia didelė, kad jis tampa ir pikto žvilgsnio vyru, ir žiauriai besijuokiančia moterimi. Su niekuo negalėdamas gyventi, neturėdamas kuo pasikliauti, tegali žvelgti į savo paties veidą ir galiausiai tapti savimi. Iš prancūzų kalbos tekstą vertė Ramute Skučaitė. Knyga nepalieka abejingų, skatina užduoti sau klausimus apie tai, ar galima mylėti visa širdimi neprarandant savęs; pirkėjai ir recenzentai be kitų privalumų pabrėžia ir šios albumo formato knygos pavidalą, kurio dėka ji tampa puikia dovana ar lietuvių kultūrą pasaulyje populiarinančiu suvenyru.

 

Visai šeimai

 

Sunku apibrėžti šios knygos, tik iš pirmo žvilgsnio skirtos vaikams, skaitytojų amžiaus kategoriją. Tai knyga “dėžutė”, kurios išorė patraukia vaikus, o suaugusieji pažvelgia giliai į jos vidų. Ji padeda suprasti kitus ir pačius save, skatina rūpintis savimi, puoselėti savivertę. Knygoje paliečiamos jausmų, savęs priėmimo, meilės sau ir kitiems temos, o juk nėra lengva kalbėti apie jausmus menkai save vertinančioje mūsų visuomenėje, orientuotoje į rezultatus ir materialias vertybes. Suaugusieji, noriai ją skaitantys vaikams balsu, traktuoja tai kaip puikų būdą leisti laiką kartu ir drauge perteikti jiems tikrai geros kokybiškos kultūros dozę, sudominti juos pasauliu, drąsa atvirai žvelgti, atrasti, atverti naujas duris ir temas, peržengti kategorijų ir schemų apribojimus. Versdami puslapius iš apskritų, klausiančių, žvelgiančių tiesiai į skaitytoją akių atpažįstame ypatingą ir jaudinantį Eidrigevičiaus kaukių ir veidų pasaulį. Tekstas paprastas ir gilus, parašytas kaip pagarbos žymiajam mūsų menininkui duoklė, lietuviškai vaizdingai perteiktas poetės Ramutės Skučaitės, skatina klausti, kas esi, gilintis į save ir primena, jog skirtumai mus daro žmonėmis, o kad mylėtum kitus, turi pamilti ir save.

 

Skaitytina širdimi ir tyromis akimis

 

Knyga stebuklingai poveikia ir vaikus, ir jiems skaitančius suaugusiuosius – ugdo emocinį intelektą, meno galia auklėja skaitytoją. Berniukas ir jo mylinti širdis veikia dvejopai – ir vaikus, ir jiems skaitančius tėvus. Ji gali skleisti tikrą meną, žinias, peržengti kultūrinius kodus, primetamus verslo, valdžios ar popkultūros.

 

Pirkdami knygą remiate iniciatyvą Visa Lietuva skaito vaikams.

 

Visa Lietuva skaito vaikams — tai Mažojo princo fondo 2011 metais inicijuota socialinė akcija, kuria siekiama skatinti kasdien vaikams balsu skaityti vertingą, gerai iliustruotą, kokybiškai išleistą literatūrą. Skaitymo vaikams nuo lopšio ir tuomet, kai jie jau moka skaityti patys, ritualą Fondas laiko veiksmingiausiu, palankiausiu, pigiausiu švietimo ir visapusiško – psichinio, protinio, socialinio, moralinio – asmenybės vystymosi skatinimo bei asmeninių — emocinių, kalbinių, intelektinių, kultūrinių — gebėjimų ugdymo metodu. Fondas siekia įtikinti, jog skaityti vaikams balsu kad ir vien malonumui – 20 minučių per dieną, kasdien! – šiais laikais yra svarbus, patrauklus ir išmintingas būdas leisti laiką su vaikais, taigi ir puiki investicija į jų ateitį.

 

Ruošiame jums pamokų ir dirbtuvių scenarijus skirtus knygos aptariamoms temoms.

Jau dabar galite įsigyti knygą. Galime išsiųsti knyga jūsų giminėms ir draugams bet kur Lietuvoje ir net į Japoniją!

 

**************************************************************************************************

 

Linkime atrasti ir pamėgt paskyrą Visa Lietuva skaito vaikams. 20 minučių per dieną. Kasdien!

 

Daugiau informacijos apie knygą surasite Facebook puslapyje www.visalietuvaskaitovaikams.lt ir berniukasblog.wordpress.com

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Knygos leidimą remia Prancūzijos ambasada Lietuvoje (O. Milašiaus programa knygų leidybai remti).

Partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, UAB AntalisVilniaus teatras Lėlė, ŽURNALAS RUBINAITIS

 

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas