Tereikia panorėti

 

Asta, paauglės mama, jau yra atradusi skaitymą balsu - tiltą į pokalbį ir malonų bendravimą su dukra. Atskleidžia ją ir Jums.

 

 

Skaityti daugiau...

Kodėl svarbu skaityti savo vaikams?

 

 

„Skaitymas kasdien – esminis dalykas, ką galime duoti savo vaikams“ – įsitikinusi klubo mamoms
"Laiminga mama – laiminga šeima" įkūrėja, Šeimų universiteto moderatorė, dviejų vaikučių mama Aušrinė Černiauskienė. Ji pasisiūlė bendradarbiauti su iniciatyva „Visa Lietuva skaito vaikams“ bei pasidalinti savo patirtimi ir mintimis.

 

Skaityti daugiau...

Senelis skaitė prie laužo šviesos

 

Pasakoja Šakių rajono Gotlybiškių kaimo mokyklos bibliotekininkė Daiva Benedikienė

Mano seneliai jau seniai mirę, tačiau man atmintin giliai įsirėžęs vienas senelio pasakojimas. Kartu su draugu eidami ganyti arklių, jaunuoliai nešdavosi knygą. Ją pakaitomis abu skaitydavo balsu kol būdavo šviesu, o sutemus užsikurdavo laužą ir tęsdavo skaitymą prie laužo šviesos. Tai buvo maždaug apie 1932 metus...

Skaityti daugiau...

Skaitykime balsu vaikams namie

 

Ryšys yra vaiko sveiko emocinio vystymosi pagrindas. Jeigu vaikui kasdien skiriame laiko skaitydami balsu ir su juo užsiimdami: žaisdami, šnekučiuodamiesi, rengdami bendras išvykas, leidžiame jam pajusti, kad mums yra svarbus ir mylimas. Bendraudami su savo vaiku, skaitydami jam balsu, stipriname jo emocinę sveikatą. Skaitykime vaikams nuo gimimo. Skaitykime vaikams, kurie patys dar to nesugeba, ir ilgai nenustokite net jiems patiems išmokus skaityti.

 

Svarbu yra ne tik skatinti vaiką pamėgti knygas, bet taip pat daug laiko praleisti kartu ir išlaikyti stiprų tarpusavio ryšį. Visais skaitymo balsu amžiaus tarpsniais ir etapais – turime laikytis svarbaus tikslo – ugdyti skaitytoją, kuris visą savo gyvenimą mėgs knygas, o skaitymas bus jo poreikis ir aistra.

 

Skaitymo pavyzdys šeimoje paprastai perduodamas iš kartos į kartą. Deja, neskaitymo pavyzdys taip pat. Jei savo mažyliui neskaitome, nesekame pasakų, nerodome paveikslėlių ir nesikalbame, mūsų pasiaukojimo ir protinės veikos skatinimo trūkumas atsilieps vaiko kalbiniams ir apskritai mokymosi gebėjimams. Esama ir didelės tikimybės, kad jei vaikas iš ankstyvosios vaikystės neišsineš jokios malonios skaitymo patirties, o jo pirmosios gyvenime knygos bus vadovėliai ir privalomi skaitiniai, skaitymas jam siesis su nemalonia prievole, įtampa ir nuoboduliu. Mažai tikėtina, kad vaikas, nepamėgęs knygų savo namuose, užaugs skaitytojas.

 

Atminkite! Pastovus skaitymas balsu vaikams nuo gimimo iki paauglystės ir dar ilgiau – paprasčiausias ir pigiausias būdas ugdyti protingus, kultūringus ir laimingus jaunus žmones!

 

Daugiau informacijos, patarimų, ką, kaip ir kokio amžiaus vaikams skaityti balsu rasite kituose mūsų svetainės puslapiuose (ieškokite temų apie skaitymą išklotinėje).

Apie programą

 

Kviečiame visas skaitančias ar skaityti balsu vaikams planuojančias šeimas įsijungti į programą „Skaitančios šeimos“.

 

Skaitydami balsu patirkite bendravimo su vaikais malonumą! Bendraukite su kitomis skaitančiomis šeimomis – burkitės į „Skaitančių šeimų klubus“.

 

Tegu „Visa Lietuva skaito vaikams“ šeimų ratas didėja! Būkime išradingi, kūrybingi ir padėkime vieni kitiems atrasti bei pajusti skaitymo balsu vaikams malonumą. Kaip, kada, kiek dažnai ir ilgai skaitote vaikams namie? Parašykite mums, pasidalinkite savo įspūdžiais, patirtimis, džiaugsmais ir nusivylimais. Jei norite skaityti, bet nežinote, kaip pradėti, ieškote bendraminčių, kreipkitės – patarsime, padėsime.

 

Rašykite mums adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti. . Įdomiausius pasakojimus apie skaitymo balsu šeimoje patirtį ir nuotykius skelbsime interneto svetainėje www.visalietuvaskaitovaikams.lt.

 

Programos „Skaitančios šeimos“ tikslai:

• skatinti kasdienį skaitymą balsu vaikams šeimose;

• atkreipti tėvelių dėmesį į skaitymo balsu naudą vaikų emocinei sveikatai ir raidai;

• teikti konsultacijas, metodinę pagalbą šeimoms, kurios skaito vaikams balsu arba planuoja tai daryti;

• rengti rekomenduojamos literatūros sąrašus įvaraus amžiaus vaikams ir balsu skaitantiems tėveliams;

• skatinti šeimas burtis į „Skaitančių šeimų klubus“, inicijuoti, vertinti ir skatinti jų veiklą.

Kaip suburti skaitančias šeimas

 

Jei norite suburti skaitančias šeimas ir nežinote, nuo ko pradėti, susisiekite su iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ koordinatoriais el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti. ir mes jums patarsime, ką ir kaip daryti.

 

Tapkite programos „Skaitančios šeimos“ lyderiu (registruokitės nurodytu el. paštu ir užpildydami registracijos formą ir mes nuolat jums teksime metodinę pagalbą, patarsime, kaip efektyviau vykdyti jūsų veiklą ir siekti gerų rezultatų. Tegu kuo daugiau suaugusiųjų skaito savo vaikams balsu kiekvieną dieną bent po 20 miničių!

 

Jei kasdienis skaitymas balsu vaikams yra neatsiejamas jūsų šeimos ritualas ir malonumas visai šeimai, jei norite ir manote, kad esate pasirengę pasidalinti skaitymo balsu patirtirmi su kitomis šeimomis, turite pakankamai entuziazmo ir gerų bičiulių, nieko nelaukite, burkite skaitančias šeimas jau dabar!

Patarimai

Keletas patarimų, ketinantiems suburti skaitančių šeimų klubą:


• Tėvelių susirinkimų (darželiuose, mokyklose), šeimų klubų, savo bičiulių susibūrimų ar kitokios pobūdžio šeimų susitikimo (vaikų gimtadienių, kitų švenčių) metu pasidalinkite skaitymo balsu vaikams šeimoje patirtimi, pasidomėkite, ar kiti suaugę skaito vaikams balsu, paraginkite ir kitus tėvelius tai daryti.

 

• Bičiuliams, kartu ugdymo įstaigas vaikų tėveliams pasiūlykite surengti skaitymo balsu vaikams akciją, popietę, vakarą. Įtraukite į skaitymus kuo daugiau suaugusiųjų – vaikų tėvelių, senelių, giminaičių.

 

• Esant palankiai situacijai, pasiūlykite skaitymo entuziastams burtis į skaitančių šeimų klubą. Sulaukę pritarimo, registruokite norinčius dalyvauti tokiame klube ir nieko nedelsdami, surenkite pirmąjį susitikimą. Atminkite, kad skaitančių šeimų klubą iš pradžių gali sudaryti ir kelios šeimos. Svarbiausia, kad tai būtų skaitymo balsu entuaziastų grupė, kuri būtų pasirengusi kasdien skaityti savo vaikams balsu ir skleisti skaitymo balsu idėjas tarp kitų šeimų.

 

• Pirmojo susitikimo metu aptarkite skaitymo balsu naudą, klubo tikslus, veiklos priemones, išklausykite visų šeimų – suaugusiųjų ir vaikų – pasiūlymus. Klubo nariams pritarus, galite visi kartu perskaityti „Skaitančių šeimų klubo“ narių priesaiką“ (galite naudoti „Mažojo princo fondo“ siūlomą arba parengti savo).

 

• Įkūrę skaitančių šeimų klubą, pasidalinkite džiugia žinia – parašykite laišką iniciatyvai „Visa Lietuva skaito vaikams“ ( Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti. ), pridėdami teksto, vaizdo, foto informaciją, atsiųskite savo kontaktus. Jūsų žinią publikuosime interneto svetainėje www.visalietuvaskaitovaikams.lt

 

• Po pirmojo susitikimo nuolat kontaktuokite su klubo nariais, reguliariai (bent kartą per du-tris mėnesius, o geriausiai – kartą per mėnesį) renkite susitikimus, skaitymus balsu, diskusijas, pokalbius, ekskursijas į bibliotekas. Jei kiti klubo nariai pritaria, kvieskite į savo renginius vietos valdžios atstovus, žymius žmones, vaikų rašytojus, įvarių profesijų atstovus ir įvairių tautų žmones skaityti balsu vaikams.

 

• Raginkite savo klubo narius suaugusiuosius kuo plačiau skleisti skaitymo balsu vaikams idėją, kvieskite ir priimkite į savo ratą daugiau šeimų. Pradedančioms skaityti balsu šeimoms, suteikite metodinę pagalbą.

 

• Dalinkitės knygomis, kalbėkite apie vaikams balsu skaitomas knygas, domėkitės naujausiomis knygomis, sekite vaikų literatūros naujienas. Reikalingos informacijos rasite svetainėse: www.visalietuvaskaitovaikams.lt, www.rubinaitis.lt .

 

• Pagal galimybes dalyvaukite iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ veikloje – nuolat kontaktuokite su iniciatyvos koordinatoriais, siųskite informaciją, dalyvaukite svarbiausiuose renginiuose. Aktyviausi iniciatyvos lyderiai, vykdantys veiklą darželiuose, mokyklose, bibliotekose, skaitančių šeimų klubuose, kartą per metus bus pagerbiami ir apdovanojami.

„Skaitančių šeimų klubo“ dalyvių priesaika

 

Visų skaitymo entuziastų akivaizdoje prisiekiu:

 

1. Kas dieną rodyti dėmesį ir meilę savo vaikui, daug laiko praleisti kartu ir išlaikyti stiprų tarpusavio ryšį.

2. Tenkinti savo vaiko emocinius poreikius kartu skaitant vertingas knygas, žurnalus, vaikui įdomią literatūrą.

3. Būti nuoseklus – nuo gimimo iki paauglystės ir ilgiau kas dieną skaityti balsu savo vaikui bent po 20 minučių.

4. Rodyti savo šeimai tinkamą pavyzdį – skaityti esant vaikams, mėgautis skaitymu.

5. Skaitant balsu vaikui mokyti jį kalbėti, mąstyti, ugdyti jo moralines nuostatas, vertybes, plėsti vaizduotę, perduoti žinias.

6. Skatinti, siūlyti, o ne liepti vaikui skaityti savarankiškai.

7. Nepalikti vaiko vieno, kai jis jau pats moka skaityti savarankiškai. Visada jam padėti, paaiškinti, skaityti kartu, noriai atsakyti į vaiko klausimus, būti atviras jo abejonėms.

8. Savo šeimoje laikytis kasdienio skaitymo balsu ritualo.

9. Bendrauti ir bendradarbiauti su kitomis skaitančiomis šeimomis, dalintis gerąja patirtimi, skleisti skaitymo balsu vaikams idėją.

10. Būti veiklus „Skaitančių šeimų klubo“ narys, inicijuoti įdomią ir naudingą klubo veiklą.

 

RP

 

© 2012. Visos teisės saugomos. Mažojo Princo fondas